„Transparentní“ Ondráčka, když mu nevyšla sněmovna s Minářem: Sejmout vládu. Babiš je pološílený, škodí každý den

26.03.2021 13:07

Hnutí Lidé PRO, se kterým chtěl ve volbách uspět bývalý předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, končí. Mezi hlavní tváře tohoto projektu byl zařazen také někdejší ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka, podle kterého si však hnutí nastavilo příliš velké cíle. Konec si prý přál hlavně jeho zakladatel Minář. Ondráčka se však politických ambicí nevzdává, promluvil o nich v rozhovoru pro Reflex.cz. A ostře se pustil do Babišovy vlády. „Je potřeba ji sejmout, Babiš je šílený,“ uvedl.

„Transparentní“ Ondráčka, když mu nevyšla sněmovna s Minářem: Sejmout vládu. Babiš je pološílený, škodí každý den
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Do protestů se přihlásilo kolem stovky měst a obcí
reklama

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7158 lidí

Projekt Lidé PRO končí, nezískalo od lidí dostatečnou podporu v podobě půl milionu podpisů, které si kladlo jako podmínku pro vstup do podzimních voleb. „Já vnímám hlubokou krizi naší politiky, proto jsme do toho šli. Měl jsem ambici přitáhnout do politiky nové lidi, ale je to panoptikum, do kterého se lidem moc nechce,“ uvedl Ondráčka.

„Lidé vidí, že sedět ve Sněmovně, vedle Volného a nějakých takových prvoků, je prostě za trest,“ poznamenal na adresu nezařazeného poslance, který v prostorách Poslanecké sněmovny odmítá nosit roušku.

Sehnat lidi se tak začalo jevit jako nepřekročitelný problém. „Drtivá většina lidí do toho nechce dát ten svůj ksicht. Oslovil jsem lidi, měli své projekty. Nebo chtěli počkat, až se hnutí rozjede a pak se zapojit,“ pokračoval Ondráčka, podle kterého se vlnu veřejné podpory nepodařilo zvednout i proto, že nemohli lidi v době pandemie oslovovat osobním setkáním v rámci kontaktní kampaně.

„Dali jsme si na začátku až přehnaně ambiciózní cíle s těmi podpisy. Nasbírali jsme 40 tisíc podpisů, není to málo, ale ambice byly větší. Usoudili jsme, že to nemá smysl a ukončili to,“ sdělil Ondráčka.

„Od začátku byla naše chyba, že jsme ten projekt komunikačně postavili pouze na Mikulášovi Minářovi, protože tam byl tým lidí, který se měl nabalovat. Ve chvíli, kdy se pak rozhodl, že nechce pokračovat, nemělo smysl tu značku držet,“ pokračoval. „Mikuláš vidí svět černobíle a nechtěl kývnout na přenastavení strategie Lidé PRO, i když se politická situace rychle mění,“ doplnil.

Jedním dechem Ondráčka dodal, že sám i se zbytkem týmu lidí z Lidé PRO nechce úplně zmizet z politické scény. „Přiznávám, byl to neúspěch. Ve veřejném prostoru se ale chceme udržet. Já chci dělat to, co do teď, tedy přispět k tomu, aby se věci měnily, vidím je strašně kriticky,“ doplnil.

Celý rozhovor ZDE

S dalšími lidmi z hnutí tak uvažuje nad vznikem nového subjektu, který by se vyvaroval chyb, které udělalo Lidé PRO. „Chci pokračovat v politickém angažmá. Náš stát funguje tak, že se de facto rozpadá. Možná to nestihneme do těchto voleb, ale třeba do těch příštích,“ řekl, že získanou podporu chtěli rozhodně využít a potenciální voliče dál oslovovat.

„Jakkoli jsem nebo nejsem zklamaný, že to nedopadlo, byla to užitečná zkušenost. Mám pocit, že pokud ty lidi, co nám vyjadřovali podporu a jim podobné, neoslovíme my, tak je osloví nějací šílenci,“ dodal Ondráčka.

Nyní čeká, že bude opozice spolupracovat v boji proti Babišovi. „Opozice by měla sejmout vládu Andreje Babiše, je pološílený a každý den škodí,“ konstatoval Ondráčka, podle kterého Lidé PRO sice končí, ale podpoří alespoň jiné opoziční demokratické strany.

I tak je podle něj však potřeba se k opozici vyjadřovat kriticky, jinak tu hrozí „drahošovský scénář“. „Znamenalo by to, že se všichni bojí kritizovat hlavního favorita, přestože vidí jeho chyby,“ přiblížil. Od opozice očekává, že přijde s detailním programem, co bude dělat po volbách a jak se vyrovná se situací poloprázdné pokladny, rozvráceného státu a nefunkčních institucí.

Hlavní tvář končícího hnutí Lidé PRO David Ondráčka neskrýval obavy z toho, že po volbách nastane nestabilní politická situace. Vláda, která vznikne, se může „do roka a do dne“ rozpadnout, podobně jako na Slovensku, hlavně kvůli animozitám mezi jednotlivými opozičními stranami. Měl by podle něj vzniknout třetí blok, tentokrát středolevý, který by s nimi soupeřil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…