Tři články, tři varování před Rusy: Putin to zkouší krůček po krůčku. Rozkládá víru v naše hodnoty. Zajde dál než Brežněv

25.02.2015 12:32

Na českých internetových serverech se objevily tři články, které varují před nebezpečím, které údajně hrozí Evropě ze strany Ruska. Kromě jiného se v nich dočteme, že Putinovo Rusko je pro Evropu větší hrozbou než Sovětský svaz za časů Brežněva, snaží se Evropu mravně rozložit pomocí praní špinavých peněz, a pokud rezignujeme na obranu, hrozí nám „mentální AIDS“.

 Tři články, tři varování před Rusy: Putin to zkouší krůček po krůčku. Rozkládá víru v naše hodnoty. Zajde dál než Brežněv
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Historik Martin Kovář v rozhovoru vedeném komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem uvádí, že popularita ruského prezidenta Vladimira Putina je tak vysoká, neboť Putin nabízí Rusům zpět velmocenskou pozici ve světě. Což je prý v příkrém rozporu s jeho předchůdci Michailem Gorbačovem a Borisem Jelcinem, kteří jsou údajně nyní extrémně nepopulární, jelikož nabídli z pohledu obyvatel pouze ústup z velmocenských pozic, hospodářský bankrot a bezpříkladnou korupci.

Popularita Vladimira Putina by ale prý kvůli Ukrajině mohla klesat, neboť je prý obecně známo, že když konflikt propukne plnou silou a objeví se první oběti, podpora lídra začíná jít dolů. Podobně jako šla údajně dolů popularita Adolfa Hitlera po vypuknutí války s Polskem. „Do té doby šlo Hitlerovi všechno jako na drátkách. Všeobecná branná povinnost, vstup do demilitarizované zóny v Porýní, anšlus Rakouska, rozbití Československa. Vše bez jediné kapky německé krve. Válka s Polskem byla vojenským úspěchem, ale přinesla mrtvé. Takže se nálada Němců začala měnit,“ popisoval Kovář s tím, že podobné to bylo i se sovětským tažením v Afghánistánu nebo s americkou válkou ve Vietnamu.

Kovář nicméně soudí, že Putin nechce velkou válku. „Ale zkouší krůček za krůčkem, co si může vůči Západu dovolit. A doufá, že se dostane hodně daleko, protože počítá s tím, že Západ nechce velký střet ještě více, než ho nechce on,“ myslí si historik s tím, že Západ čelí ze strany Ruska větší hrozbě než za studené války. „Minimálně od sedmdesátých let nebyla cílem sovětských politiků otevřená ozbrojená konfrontace se Západem. Byli schopni vyhrotit napětí, ale zároveň věděli, že musejí včas couvnout, aby k válce nedošlo. Putin má, zdá se, tu hranici posunutou dál než například Leonid Iljič Brežněv,“ uvádí Kovář.

Rozhovor k přečtení ZDE

Mravní rozklad Evropy

Novinář Martin Šimečka se ve svém komentáři uveřejněném na serveru Respektu věnuje zprávě výboru britské Sněmovny lordů o krizi mezi Ruskem a Evropskou unií, z níž údajně vyplývá, že katastrofální nepochopení podstaty krize na Ukrajině ze strany EU plyne z omylu Evropanů, že Rusko se stane demokratickou zemí a postupně se bude sbližovat s EU, a podcenění Ruska jakožto nebezpečného protivníka.  

Dnes už ale prý Evropa ví, že čelí „strategické výzvě“, která si žádá „strategickou odpověď“. Britští lordi mají dle Šimečky mnoho návrhů, jak má ona „strategická odpověď“ Rusku vypadat. Například je prý třeba začít pořádně využívat zákony proti korupci a praní špinavých ruských peněz, které údajně Evropu mravně rozkládají.

„Rusko využívá špinavé peníze v prostředí tekuté modernity k tomu, aby Evropu mravně rozložilo; aby Evropané přestali věřit, že je možné rozeznat pravdu od lži a že má smysl bránit hodnoty, na nichž stojí naše evropská civilizace. Britští lordi a baronky nás před tímto nebezpečím důrazně varují. Měli bychom jim věřit, protože mnoho takových kotev, jež nás pojí s evropskou civilizací, nám už nezůstalo,“ konstatuje Šimečka.

Článek k přečtení ZDE

Mentální AIDS

Redaktor Britských listů Karel Dolejší varuje před dle něj mylnou představou „levice“ a liberálního středu, že když Evropa bude hodná, zřekne se tradičních imperiálních postupů i humanitárních intervencí, bude s každým ochotně vyjednávat a obchodovat, nikdo na ni nebude zlý.  Pokud na ni přesto někdo zlý bude, je to prý naše vina a měli bychom být ještě hodnější.

Takový přístup ale dle Dolejšího nefunguje univerzálně a bránit se je třeba. V opačném případě by se prý mohlo stát, že se evropský projekt neubrání nepřátelům a rozpadne se. S ohledem na ruskou invazi proti Ukrajině a její širší bezpečnostní implikace je tedy dle něj nejvyšší čas na veřejnou a co nejširší debatu o tom, co jsou a co nejsou legitimní obranné zájmy České republiky, co je tento stát ochoten udělat pro své spojence, kolik na to věnujeme a jak v daných oblastech postupovat.

„Alternativou je totiž "mentální AIDS" – stav rezignace na veškerou obranu a sebeobelhávání, že ne ten, kdo chová nepřátelské úmysly, ale právě naše vůle k obraně je tím, co způsobuje selhávání projektu totální inkluze,“ myslí si Dolejší.

Článek k přečtení ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…