"U toho se vám udělá špatně od žaludku." Filip se naštval a vyzval Hermana k rezignaci

29.10.2016 10:47

Ministra kultury Daniela Hermana vyzval k rezignaci šéf komunistů Vojtěch Filip. Zároveň vyzval premiéra Bohuslava Sobotku, aby Hermana odvolal „za porušování ústavního slibu a trvalé porušování politiky vlády“. Filip o tom dnes informoval dopisem, který rozeslal médiím.

"U toho se vám udělá špatně od žaludku." Filip se naštval a vyzval Hermana k rezignaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

„Představte si, že bych se rozhodl, že požádám prezidenta Miloše Zemana, aby vyznamenal mého příbuzného, například in memoriam mé dědy, oba za účast v odboji za 2. světové války a pak za jejich celoživotní práci pro stát – Československo. Většina prázdných moralistů by se pohoršovala, co jsem si to dovolil a zejména by argumentovala dědou z otcovy strany, který ani v důchodu si nedal pokoj a dělal poctivě dlouhá léta předsedu ZO KSČ v místě bydliště a lidé na něj dodnes s láskou vzpomínají pro jeho nejen lidský, ale hlavně spravedlivý přístup,“ píše nejprve Filip.

Herman se za takový postup nestydí

K tomu podotýká, že si něco takového nedovolí. „Protože vnímám zásadní lidskou – občanskou výhradu, že ve své funkci upřednostňuji své příbuzné a málo využívám návrhů od občanských spolků a dalších organizací.“

Filip ale poukazuje na to, že ministr Herman se za takový postup nestydí. „A navíc na tom postaví svůj veřejný výstup, kdy chce podvodným způsobem takové vyznamenání, resp. řád, na který není žádný právní nárok, na prezidentu republiky,“ píše dále Filip.

Nechce hodnotit to, že Herman chce vyznamenat svého příbuzného za věznění v koncentračním táboře nacistů, „jejichž dědicům podlézá a ještě u toho tak nehorázně lže, že se vám u toho opravdu udělá špatně nejen od žaludku“.

Vláda Kanady oslovena nebyla

Filip upozorňuje, že pro udělení státního vyznamenání cizímu státnímu příslušníkovi (Brady je z Kanady) musí být oslovena vláda takové země. „Ta oslovena nebyla ani prostřednictvím Velvyslanectví Kanady v Praze, ani prostřednictvím naší ambasády v Ottawě. Nic takového tedy nebylo na pořadu dne. Bublina tím splaskla, zbyla tedy jen ukázka toho, že podporovatel spolku u sousedů, který se nevzdal majetkových a jiných nároků, např. zrušení poválečných ústavních zákonů vůči naší vlasti, se na základě vlastních lží snaží vysmívat předsedovi vlády a dalším, a ukázat, že on si může dovolit všechno, včetně porušování svého ústavního slibu,“ píše dále Filip.

Připomíná, že ministr vlády skládá při jmenování slib, že bude dodržovat ústavu a zákony a pracovat ve prospěch občanů.

„Zatím jsme zjistili, že nejenže lže, ale i prosazuje zájmy jiných než občanů České republiky, případně svými činy našim zájmům přímo škodí,“ poznamenává Filip.

Zopakoval proto výzvu k Danielu Hermanovi, aby pro trvalé porušování ústavního slibu ministra odstoupil ze své funkce. „Udělám i druhou výzvu, kterou mám jako součást své interpelace od června tohoto roku, aby premiér Bohuslav Sobotka za porušování ústavního slibu a trvalé porušování politiky vlády, Daniela Hermana z funkce ministra kultury navrhl na odvolání. Jeho chování je skutečně chucpe,“ dodal Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …