„Uprchlý uprchlík“ měl v Iráku dům s bazénem. Takže chtěl z Česka do Německa

5. 4. 2016 7:19

V rozhovoru pro dnešní vydání Mladé fronty Dnes se jeden z iniciátorů projektu přestěhování 89 Iráčanů do Česka Dan Drápal z Nadačního fondu Generace 21 vyjádřil k důvodům, které vedly k selhání celého projektu. Přiznal, že kritika, která se na Nadační fond snáší, je zčásti oprávněná. Na druhou stranu se nedomnívá, že by se jednalo o naprosté selhání. „Pořád však nelituji, že jsme se do toho pustili, protože dvě třetiny lidí se úspěšně integrují,“ vysvětlit absolvent evangelické bohoslovecké fakulty.

„Uprchlý uprchlík“ měl v Iráku dům s bazénem. Takže chtěl z Česka do Německa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku
reklama

Anketa

Máte rádi Karla Gotta?

93%
7%
hlasovalo: 17230 lidí

„Ti lidé byli prověřeni i našimi tajnými službami, aby se vyloučilo bezpečnostní riziko. Nicméně přiznávám, že v některých dalších věcech, při jednáních v místě, jsme byli závislí na našem iráckém spolupracovníkovi Salmánu Husajnovi,“ objasnil Drápal, proč při jednáních o přesunech křesťanských Iráčanů do České republiky Nadačnímu fondu pravděpodobně o konkrétních lidech chyběly úplné informace.

Pravdou je, že „ta první parta, která přišla z uprchlického tábora v Libanonu do Okrouhlíku, skutečně zřejmě nebyla tou nejpotřebnější, nicméně ti lidé splňovali kritéria“, reagoval Drápal na poznámku o tom, že zmínění křesťané mají skoro všichni minimálně středoškolské vzdělání. Někteří lidé z té skupiny údajně ve svých zemích přišli o velký majetek. „Ředitel školy, který byl hodně slyšet, měl doma dvoupatrový dům s bazénem a myslím, že se všemi ztrátami se vnitřně nevyrovnal,“ vysvětloval Drápal důvody pro chování uprchlíků.

V rozhovoru také nastínil domněnku o tom, že o cestě do Německa nerozhodovali Iráčané sami. „Někdo jim musel napsat dopis na ministerstvo vnitra, v němž se zřekli azylu a požádali o vrácení pasů. Někdo jim musel domluvit autobus,“ zmínil.

Skutečnost, že uprchlíky Německo neodmítlo, hodnotí Drápal pozitivně, a to zejména kvůli dětem z jejich řad. Na druhou stranu dodal, že „pokud je tam skutečně přijmou, může naše vláda právem říkat, že Německo neplní dohody. Kdyby je plnilo, muselo by migranty vrátit“, poznamenal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…