„Už toho mám po krk!“ Zpráva BIS: Jakubu Jandovi ujely nervy. A napsal toto

27.11.2019 10:02

Zástupce lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda se na svém facebookovém profilu vyjádřil k výroční zprávě kontrarozvědky. „Pokud vás taky ohlušuje to ticho mezi většinou českých politiků po zveřejnění velmi detailní výroční zprávy kontrarozvědky, divíte se oprávněně,“ poznamenal Janda.

„Už toho mám po krk!“ Zpráva BIS: Jakubu Jandovi ujely nervy. A napsal toto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Jak Janda ve svém komentáři uvádí, bezpečnostní instituce českého státu opakovaně popisují, jak se k nám Rusko i Čína chovají jako nepřítel, jak nám tu masivně vykrádají naše vlastní instituce. „Přesto většina naší politické reprezentace stále živí tu velkou čínskou lež, že se nám děsně vyplatí čínským komunistům se klanět. Poté, co nám vykradli ministerstvo zahraničí. Neskutečný. Ani trochu se nebráníme,“ poznamenal.

Anketa

Stydíte se za to, že Česko nechce přijmout sirotky ze Sýrie?

3%
97%
hlasovalo: 34340 lidí

„Přesto vláda pořád plánuje největší zakázku historie republiky a odmítá vyloučit Rusko z této soutěže, protože by si tím vláda naštvala vlastizrádce v pozici prezidenta ČR. Už mám po krk té zbabělosti a neschopnosti bránit tuhle republiku, kterou předvádí velká část našich politiků,“ sdělil.

„Vojáci, zpravodajci, policisté, ti svou roli pro ochranu státu plní. Jejich političtí šéfové, až na pár výjimek, ne. Už řadu let,“ dodal.

„Když jsme s tématem ruského vlivu v Česku před pěti lety začínali, spousta lidí nám říkala, že jsme paranoidní. Dneska většina z nich mlčí a občas se vyděšeně diví. A to ještě není o ruských a čínských vlivových operacích v české politice zveřejněno všechno,“ napsal také Janda.

Bezpečnostní informační služba (BIS) hovoří o aktivitách ruských, čínských a íránských špionů, kyberútocích na ministerstvo zahraničí a armádní e-maily nebo o šíření dezinformací proruskými aktivisty ve výroční zprávě za rok 2018. Kontrarozvědka v dnes publikovaném dokumentu také informovala o úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z ČR, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku. V souvislosti s problematikou terorismu loni prověřovala signály o výskytu islamistických radikálů v ČR, rizika se ale nepotvrdila. Politici ve Sněmovně dnes práci BIS většinou oceňovali, Hrad kritizoval označování lidí s odlišným názorem za dezinformátory.

V Česku podle BIS loni operovaly všechny ruské tajné služby, klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. Za dlouhodobý problém považuje kontrarozvědka velikost ruské ambasády v Česku. Připomíná, že na základě jejích informací byla vybrána trojice „nedeklarovaných zpravodajských důstojníků“, kteří byli vyhoštěni v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Aktivitu podle BIS v Česku posilují čínské tajné služby, zpráva varuje před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy, které se týkají například akademiků, příslušníků bezpečnostních sborů a úředníků. Tyto příležitosti podle BIS využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci či vyvolání dojmu, že dotčená osoba Číně „něco dluží“.

BIS se věnovala i činnosti íránských zpravodajců. Upozorňuje, že rozvoj ekonomických vztahů s Íránem s sebou nese riziko, že mezi běžnými obchodníky, kteří se zapojují podnikatelských projektů, mohou být i jedinci spjatí s tamními bezpečnostními složkami. BIS také připomíná, že loni přispěla ke konci činnosti serverů v ČR napojených na libanonské hnutí Hizballáh.

BIS potvrdila úmrtí jednoho z blízkovýchodních bojovníků s vazbou na ČR. Podle předchozí zprávy odešlo na Blízký východ takových lidí 11, vnitro naposledy mluvilo o 16 osobách. Celkově BIS hodnotí situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace v ČR jako klidnou. Sledovala i lidi z oblasti Maghribu, riziko podle ní představovala část kazašské komunity. BIS prověřovala také pacienty, kteří se v ČR léčili v rámci programu pro veterány z Libye. Odhalila při tom řadu osob s vazbami na tamní islamistické struktury.

BIS loni vyšetřovala také kyberútoky, dva se týkaly MZV. Za jedním podle kontrarozvědky stojí pravděpodobně ruští aktéři, za druhým zřejmě čínská skupina. Terčem hackerů byly také schránky osob spojených s armádou. Útočníci podle BIS nezískali z e-mailů utajované informace, ale dostali se k řadě osobních a citlivých údajů, které mohou v budoucnu využít.

Za nejvážnější hrozbu pro ústavnost v ČR považuje BIS šíření dezinformací proruskými aktivisty. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v té souvislosti označil za nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. Považuje to za útok na svobodu slova.

Lídři opozičních stran většinou v souvislosti se zveřejněním zprávy oceňovali činnost BIS. Podle lidovců je kvalitní a profesionální, podle STAN však její práci ztěžuje dlouhodobý kritik činnosti BIS prezident Miloš Zeman. ODS či TOP 09 apelovaly především na to, aby se závěry BIS kvalitně pracovala vláda. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že kabinet ke všem zprávám BIS přistupuje zodpovědně. Komunisté a SPD ve zprávě postrádají informace o aktivitách jiných zemí než Ruska a Číny, KSČM především podrobnosti o ekonomické špionáži USA.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…