V Praze budou jednat ministři zahraničí V4, Balkánu a Británie. Vznikne západobalkánský fond

13.11.2015 6:02

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4), západního Balkánu, Slovinska, Chorvatska a Británie dnes budou v Praze jednat o migraci a o rozšiřování Evropské unie. Zasedání, na němž bude mimo jiné založen západobalkánský fond, se zúčastní i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ten ráno promluví i na konferenci Prague European Summit (PES), která od čtvrtka v Praze probírá budoucnost EU.

 V Praze budou jednat ministři zahraničí V4, Balkánu a Británie. Vznikne západobalkánský fond
Foto: Blogspot / tan
Popisek: Panorama hlavního města Prahy
reklama

Ze západního Balkánu, přes nějž v posledních týdnech míří do unie rekordní počty uprchlíků, pozvala ČR jako předsednická země V4 šéfy diplomacií Srbska, Albánie, Bosny, Makedonie, Černé Hory a Kosova. Hovořit se v Praze bude i o restartování vstupního procesu těchto zemí do unie. V4 je podle čtvrtečního vyjádření slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka jediné uskupení v EU, které rozšíření o tyto země zcela podporuje.

Zrod západobalkánského fondu byl podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) inspirován fondem visegrádským, který od roku 2000 podporuje projekty v kultuře, vědě či školství. Podle Zaorálka do něj V4 přispěje i finančně, částka ale zatím není oficiálně známa.

Zaorálek se dnes rovněž setká k bilaterálnímu jednání s britským ministrem zahraničí Philipem Hammondem.

V závěrečný den evropské konference PES budou dnes na programu situace na Ukrajině, boj s Islámským státem a rozšiřování EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…