„Vše jsem si platil sám.“ Zdechovský odvrací skandál

15.12.2022 8:52 | Zprávy

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský odmítá, že by se dopustil nekalého jednání v souvislosti se svou dubnovou cestou do Bahrajnu, o níž média hovoří poté, co ve středu britský deník The Guardian napsal, že se po belgickém policejním vyšetřování korupce v Evropském parlamentu množí otázky týkající se parlamentních „skupin přátelství“, „neoficiálních orgánů, které nepodléhají formálním pravidlům a které jsou někdy sponzorovány lobbisty a zahraničními vládami“ a jmenoval přitom Zdechovského, jenž v Evropském parlamentu předsedá skupině přátelství s Bahrajnem, a jeho cesty do této země.

„Vše jsem si platil sám.“ Zdechovský odvrací skandál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Britský list The Guardian uveřejnil, že má podle jeho informací lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský „čelit otázkám“ kvůli své cestě do Bahrajnu v souvislosti s tím, že podle tvrzení deníku je „jedním ze spoluautorů“ návrhu rezoluce týkající se Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011.

The Guardianu rezoluci označil za „překvapivou“, jelikož je v ní Chavádža veden jako „politický oponent“, člen teroristické skupiny a v textu se vůči němu opakují oficiální obvinění.

List poznamenal, že „český středopravicový europoslanec Tomáš Zdechovský, který v Evropském parlamentu předsedá skupině přátelství s Bahrajnem, v dubnu 2022 vykonal neohlášenou návštěvu země, kde se setkal s bahrajnskou obchodní komorou“.

„Zdechovského EPP (Evropská lidová strana, pozn. red.) vyvolala údiv tím, že v alternativní verzi usnesení nevyzvala k Chavádžovu propuštění. Místo toho jej označuje za ‚politického oponenta‘, bývalého člena teroristické skupiny a opakuje oficiální obvinění, že byl odsouzen za ‚financování a účast na terorismu s cílem svrhnout vládu a špionáž pro cizí zemi‘,“ napsal list a vše dal do souvislosti s tím, že pracovní skupina OSN dospěla v roce 2012 k závěru, že Chavádža, dánsko-baheránský občan, který byl v roce 2013 nominován na Nobelovu cenu za mír, byl svévolně zadržován a že OSN toho roku uvedla, že má „vážné pochybnosti“ o oprávněnost obvinění, a „zdůraznila jejich vágnost“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Doufám že Belgická police Justice tam udělá pořádek a tvrdě potrestá ty co zneuživaji peněz dańových poplatníku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMilan Šmid , 15.12.2022 12:05:13
To chce tvrdé tresty a zabaveni veškerého majetku na který nemaji doklad ??

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…