„Vychlastaný nohy.“ Útok na Miloše Zemana. Podepsán Kalousek

26. 10. 2019 11:36

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke zdravotnímu stavu české hlavy státu Miloše Zemana. A servítky si rozhodně nebral, dokonce použil sousloví „vychlastaný nohy“.

„Vychlastaný nohy.“ Útok na Miloše Zemana. Podepsán Kalousek
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)
reklama

„'Těžká sarkopenie s myopatií, zvláště na obou dolních končetinách.' Kamarádi ortopedové mi teď vysvětlili, co to je, s tím, že v žargonu se tomu říká ‚vychlastaný nohy‘. Čeština mě nikdy nepřestane fascinovat svým půvabem a výstižností,“ vyjádřil se Kalousek k lékařské zprávě o zdraví prezidenta Zemana, jež byla v minulých dnech zveřejněna.

Prezident Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Nemocnice to uvedla na webu. Zeman se rozhodl informovat o svém zdravotním stavu a nemocnici zprostil mlčenlivosti. Podle nemocnice prezident v ÚVN absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa. Hrad označil čtyřdenní hospitalizaci minulý týden za rekondiční pobyt.

V lékařské zprávě se uvádí, že Zeman má cukrovku druhého typu a trpí neuropatií obou nohou. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících cukrovku, jsou podle nemocnice v normě. Prezident za dva roky zhubl 20 kilogramů a trpí nechutenstvím. Lékaři u něho objevili známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžuje na nestabilní chůzi a v poslední době má sklon k nižšímu krevnímu tlaku.

Lékař, kterým je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, Zemanovi doporučil každodenní rehabilitaci, měl by také dbát na hydrataci a výživu. Určil prezidentovi dietu s vyšším podílem proteinů. Hlava státu by měla podle lékaře absolvovat pravidelné kontroly klinického stavu.

Anketa

Dělá vám starosti zdraví prezidenta Zemana?

61%
39%
hlasovalo: 7790 lidí
Podle zprávy by Zeman měl dostat do svalu léčivý přípravek Milgamma, který obsahuje vitamíny skupiny B. Používá se jako podpůrná léčba při onemocněních postihujících periferní nervový systém.

Kromě toho Zavoral prezidentovi doporučil například další léky obsahující vitamíny B a D a probiotika. Při nespavosti má Zeman brát lék Trittico, který patří mezi antidepresiva. Na diabetickou polyneuropatii doporučil lékař prezidentovi Thioctacid.

Prezident ve středu řekl, že nemocnice zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. ÚVN později upřesnila, že ke zdravotnímu stavu prezidenta vydá vyjádření. Na webu zveřejnila shrnující tiskovou zprávu o Zemanově hospitalizaci a zároveň podrobnou lékařskou zprávu o ambulantním vyšetření, které prezident podstoupil 24. září, i o pobytu v nemocnici ve dnech 17. až 20. října. Zprávu podepsal prof. MUDr. Miroslav Zavoral, PhD., a má datum 24.10. 2019.

Podle vyjádření nemocnice byl prezident při pobytu i v dalších dnech léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou a postižení nervů. Důsledkem je podle lékařů porucha chůze i stoje vyžadující oporu.

„Byla zahájena komplexní léčba zaměřená na nácvik stereotypů chůze a stoje, doplněná dalšími rehabilitačními procedurami. Rovněž proběhla aplikace intenzifikované výživy, a to i nitrožilně,“ uvedla nemocnice. Cílem je podpořit znovuvytvoření svalové hmoty a ovlivnit narušenou funkci nervových vláken. Efekt léčby a rehabilitace lze podle ÚVN očekávat v rozmezí týdnů až měsíců.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že kromě zpřístupněné lékařské zprávy se nebude k Zemanovu zdravotnímu stavu vyjadřovat. Bližší komentář nechce vydávat ani Hrad, uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

ÚVN po ukončení prezidentova pobytu konstatovala, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a nepodstoupil žádný zákrok. Jeho mluvčí pobyt zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být prezident „absolutně fit“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Haló, policie? Pomóóóc, dědek se nám pomát’. Sedí v kombajnu a nechce ven, že chytí koronavirus. Má tam dva rumy a slepici!“

4:44 „Haló, policie? Pomóóóc, dědek se nám pomát’. Sedí v kombajnu a nechce ven, že chytí koronavirus. Má tam dva rumy a slepici!“

Nevídaný ohlas přinesl náš úterní článek, ve kterém jsme zveřejnili tři příběhy vesnických udání. Vš…