„Vypálení“ Kliniky: Mladí umělci a učitelé občanské výchovy pozvedli hlas proti násilí v české společnosti

11.02.2016 20:36

Studenti DAMU natočili video, v němž se zastali komunitního centra Klinika. Odmítají jakékoli projevy násilí v případech, kdy spolu různé názorové skupiny nesvedou najít společnou řeč. Učitelé občanské výchovy se k nim přidali. „Nenech mě v hajlu“, žádá mimo jiné jeden ze studentů. A to není vše. „Kašlete na to lidi“, zní další heslo.

„Vypálení“ Kliniky: Mladí umělci a učitelé občanské výchovy pozvedli hlas proti násilí v české společnosti
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Protidemonstrace za přijímání uprchlíků a proti fašismu
reklama

„V reakci na útok na Autonomní sociální centrum Klinika vyjadřujeme svůj nesouhlas s násilným prosazováním jakéhokoli názoru,“ hlásí studenti hned v úvodu videa dostupného na serveru youtube.com. Skupina mladých lidí následně několikrát opakuje slovní spojení „Ne násilí“ či „Podporuju Kliniku“.  Tutéž Kliniku, o které poslankyně Jana Černochová (ODS) prohlásila, že o špatných stránkách „partičky z Kliniky“ se nepíše.

Studenti se při přednesu hesel usmívají a apelují na lidi, aby násilí jednoznačně zavrhli. Mladý muž sousloví „Ne násilí“ vykřikne po vzoru autoritativních řečníků. Další žádají spoluobčany, aby se nechovali stejně jako radikálové, které normálně odsuzují. Ale tím to zdaleka nekončí.

V apelu zazní také výzva „Nenech mě v hajlu“, v narážce na hajlování pravicových extremistů. Tak to běží celé dvě minuty. „Doopravdy mě trápí současná situace s Klinikou. Kašlete na to lidi. Násilí je přízemní. Klinika žije a bude žít dál!“ Tak znějí další a další hesla vyslovovaná studenty.

DAMU PROTI NÁSILÍ BOJUJE ZDE

K mladým lidem se přidali i učitelé. „Asociace učitelů občanské výchovy a základů společenských věd vyjadřuje hluboké znepokojení nad událostmi posledních týdnů, které vyvrcholily fyzickým napadením prouprchlického aktivisty dne 30. ledna a žhářským útokem na Autonomní sociální centrum Klinika dne 6. února,“ stojí v jejich prohlášení.

Celý text naleznete zde

Takové chování je v rozporu s evropskými hodnotami, které učitelé občanské výchovy vštěpují studentům. Mají prý na mysli především ideály humanismu a úcty ke druhé lidské bytosti. Razantně se staví proti podněcování nenávisti vůči příslušníkům jiných etnik či k odlišně smýšlejícím spoluobčanům.

„Vyzýváme politiky i média k rezolutnímu odmítnutí těchto projevů násilí a k střízlivému a populismu prostého přístupu k současné politické situaci. Naším společným cílem musí být společnost v složité době spojovat, ne ji rozdělovat,“ uzavírají učitelé svou výzvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jako vězení! Deprese, izolace. Staré lidi zavřeli, aby náhodou nechytli covid. Smutná čísla z Francie

18:08 Jako vězení! Deprese, izolace. Staré lidi zavřeli, aby náhodou nechytli covid. Smutná čísla z Francie

Senioři v pečovatelských zařízeních po celé Evropě jsou od února pod obrovským tlakem. Seniorům při …