„Vystrčilovy groše“ jsou jen slepá ulička. Zaznělo oficiálně z Berlína

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

26.12.2021 7:45 | Ze sítí

Litevská vláda se ocitla pod tlakem německých podnikatelů. Ti od kabinetu sídlícího ve Vilniusu žádají, aby opět znormalizovali vztahy s Čínou. Čínští komunisté vyhlásili bojkot litevského zboží poté, co Litva umožnila otevřít na svém území tchajwanskou diplomatickou kancelář. Nová německá ministryně zahraničí Annalena Berabock ze strany Zelených k tomu řekla pár slov. Nahlédněte.

„Vystrčilovy groše“ jsou jen slepá ulička. Zaznělo oficiálně z Berlína
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

V Litvě před časem otevřeli diplomatickou kancelář Tchaj-wanu a Čína dává najevo, že se jí to ani trochu nelíbí, neboť ostrov považuje za svou provincii, jen dočasně odtrženou od kontinentální Číny, Hněv čínských komunistů už začaly pociťovat i německé firmy, které stejně jako ty litevské patří do EU. Německé firmy proto teď začaly na litevskou vládu tlačit, aby se s Čínou udobřila.

Německo-baltská hospodářská komora požádala vládu ve Vilniusu, aby se pokusila znormalizovat vztahy s Čínou. Mezi oběma zeměmi panují velmi napjaté vztahy od okamžiku, kdy na svém území nechala Tchaj-wan otevřít diplomatickou kancelář, a to jako samostatná země, nikoli jako jedna z čínských provincií. To se Pekingu ani trochu nelíbí. Litevským firmám proto zarazil přístup na čínský trh. Čínští komunisté tím zasáhli i Německo, resp. německé investory, kteří v Litvě rozjeli své podnikání. Tito investoři teď vládu žádají, aby vláda pobaltského státu dospěla s Čínou k nějakému smíru, aby obchod mohl opět proudit.

„V započatých projektech nelze pokračovat, protože potřebné komponenty již nejsou z Číny k dispozici. Díly pro výrobu již není možné dovážet a hotové výrobky z Litvy naopak nelze do Číny dodávat,“ uvedli v prohlášení určeném litevské vládě představitelé Německo-baltské hospodářské komory Kęstutis Bagdonavičius a Florian Schroder, kteří zároveň varují před zavíráním závodů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …