Významný výzkumník: Rusko je jako utiskovaný školák, který je frustrován chováním kápa z USA a vybíjí si vztek na mladším bratrovi, tedy Ukrajině

5. 2. 2015 10:00

Šéfredaktor časopisu Mezinárodní vztahy a výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš soudí, že Rusko si na Ukrajině vybíjí frustraci ze zahraniční politiky USA. Moskva se prý chová podobně jako hitlerovské Německo. Takové porušování mezinárodního práva ale nelze podle Beneše tolerovat.

 Významný výzkumník: Rusko je jako utiskovaný školák, který je frustrován chováním kápa z USA a vybíjí si vztek na mladším bratrovi, tedy Ukrajině
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

„Rusko mi připomíná školáka, který je ve škole utiskován a svoji frustraci z chování dominantního kápa ve třídě (USA) si doma vybíjí na svém mladším bratrovi. Nejdřív mu sebere kolo, na kterém kdysi také jezdil, když byl mladší. Obhajuje se tím, že kápo v jeho třídě také jiným dětem bere hračky a mlátí je ještě víc. Pak si začne přivlastňovat i koloběžku, a když se mladší brácha začne konečně bránit, dostane do držky. Pokud možno potají, aby si toho nikdo nevšiml. A chraň bůh, aby se mladší brácha přidal do party velkého kápa!“ nachází Beneš ve vybíjení frustrace Ruska na Ukrajině paralelu se školními šarvátkami.

Odborník na mezinárodní vztahy v této souvislosti podotýká, že Rusko není jedinou velmocí, která byla frustrována zahraniční politikou USA. Stačí si prý vzpomenout na protiamerické postoje Francie a Německa v době americké invaze do Iráku v roce 2003. „Vztahy mezi USA a Francií tehdy byly na nejnižším bodu za celá desetiletí. A vybíjela si snad Francie svoji frustraci z „amerického triumfalismu“ anexí francouzskojazyčné části Belgie argumentujíc, že když USA porušují mezinárodní právo, může je porušovat také?“ píše Beneš v článku zveřejněném na serveru a2larm.cz.

Celý text k přečtení ZDE

Porušování mezinárodního práva je dle Beneše třeba kritizovat bez ohledu na to, jestli se ho dopouští Německo, USA nebo Rusko. „Nevidím důvod ke shovívavosti, protože to, co ze začátku vypadá jako dokonalá krasojízda, se může velice rychle změnit na pěkný držkopád, jak můžeme pozorovat na Donbasu,“ tvrdí šéfredaktor časopisu věnující se mezinárodní politice.

Exceletní anšlus Rakouska

„Když už jsme u toho, „technika provedení a umělecký dojem“ anšlusu Rakouska v roce 1938 byly taktéž excelentní. Sjednocení obou německých zemí bylo posvěceno referendem a proběhlo bez jakýchkoliv excesů a krveprolití. Hitler byl v Rakousku vítán jako osvoboditel a sjednotitel německého národa a i veřejné mínění na Západě Hitlerovi udělilo celkem slušné známky. Pokud budeme velmoci poplácávat po zádech pokaždé, když se jim při porušování mezinárodního práva podaří shodou okolností vytvořit výborný „umělecký dojem“ (nepozabíjet moc lidí), tak se ke všeobecně závaznému mezinárodnímu právu nikdy nedopracujeme,“ konstatuje Beneš.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poškodí veřejné záchodky, když někdo vytře zvratky na zemi?“ Veřejnoprávní médium se ptalo lidí na vyhazov Klause ml. z ODS. Dost se to zvrtlo. A až Fiala uvidí ta čísla...

15:55 „Poškodí veřejné záchodky, když někdo vytře zvratky na zemi?“ Veřejnoprávní médium se ptalo lidí na vyhazov Klause ml. z ODS. Dost se to zvrtlo. A až Fiala uvidí ta čísla...

Český rozhlas Plus se rozhodl k otázce vyloučení Václava Klause mladšího dát průchod názoru lidu a v…