„Z toho rozhovoru mám husí kůži.“ Zahradil zděšen. Chránit ČT! Jourová má plán

28.12.2022 16:42 | Ze sítí

Velmi kriticky zhodnotil europoslanec Jan Zahradil (ODS) rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou (ANO) pro iROZHLAS.cz. Rozhovor se týkal mediálního zákona, jenž Jourová navrhla. „Pod záplavou líbivých řečí je nakonec vždy ukryta ona neukojitelná touha regulovat. Přikazovat. Omezovat,“ poznamenal Zahradil.

„Z toho rozhovoru mám husí kůži.“ Zahradil zděšen. Chránit ČT! Jourová má plán
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

„Rozhovor, z něhož mám husí kůži. Takhle to vypadá, když se byrokrat rozhodne páchat ‚dobro‘. Pod záplavou líbivých řečí je nakonec vždy ukryta ona neukojitelná touha regulovat. Přikazovat. Omezovat. Tahle paní se vám, Andreji Babiši, tedy povedla,“ poznamenal europoslanec za ODS Jan Zahradil k rozhovoru serveru iROZHLAS.cz s Věrou Jourovou.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jourová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz hovořila o svém návrhu mediálního zákona, jímž cílí na sjednocení poměrů v členských státech Evropské unie. Zaměří se na to, aby politici nemohli ovlivňovat média a bylo přehledné financování.

„Když se díváte na trend situace médií nejen v jednotlivých členských státech, ale v Evropě jako takové, sledujete několik let po sobě negativní posun směrem k daleko větším tlakům na média – politické tlaky, tlaky ze strany těch, kdo mají peníze a chtějí si koupit informační prostor a pravděpodobně i ovlivňovat politiku. Vidíme velice negativní trend, co se týká bezpečnosti práce médií a novinářů,“ poznamenává, proč se domnívá, že je třeba v Evropě zavést mediální zákon.

Anketa

Kterého kandidáta nejvíc NECHCETE ve 2. kole volby prezidenta?

13%
66%
21%
hlasovalo: 35173 lidí
Podle svých slov chce, aby politika byla co nejdále od médií. „To znamená, aby politici, kteří jsou volení demokraticky, nemohli ovlivňovat to, co novináři píšou. Potom je zaměřen na transakce na mediálním trhu, tak aby nedocházelo k monopolizaci nebo oligarchizaci a ke koncentraci médií v jedněch rukou nějakých mocných bohatých, kteří by mohli ovlivňovat přes své peníze veřejné mínění. Chci, abychom věděli, kdo je koncovým majitelem médií, což míří k velkým korporacím a jejich tlaku,“ dodala Jourová.

Chce také chránit média před zásahem digitálních platforem, před používáním špionážních technik a také chce, aby bylo co možná nejviditelnější financování z veřejných zdrojů.

V zákoně by měla být také zvláštní kapitola ohledně veřejnoprávních médií. „Podle řady expertů by Unie neměla regulovat tuhle oblast. Ale já jsem se rozhodla do toho jít s tím, že stanovujeme naprosto zásadní principy, jak by veřejnoprávní média měla být chráněna v rámci mediálního trhu každého jednoho státu. Jsem přesvědčená, že v každém státě by mělo být něco jako rodinné mediální stříbro, to znamená veřejnoprávní média, která budou garanty toho, že ověřují informace a dělají špičkovou profesionální žurnalistickou práci, že nebudou poplatní a úplatní tomu konkrétnímu subjektu, který je platí,“ zmínila Jourová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

cituji, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 28.12.2022 17:08:38
Marija Zacharovová: "Vzhledem k současnému stavu Evropské unie je zřejmé, proč byla předsedkyní Evropské komise jmenována gynekoložka."

| 6 | 0

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…