„Zeman je obyčejný hulvát! Chtěl se vyvýšit nad mrtvého kardinála, ale..." České osobnosti dost silně zuří

21.03.2017 16:50

ANKETA „To je celej Zeman, co lze od něj čekat?“, „On nikdy nepochopil, že má sloužit té funkci, která je nad osobní libostí či nelibostí", „Chtěl se vyvýšit nad mrtvého kardinála, ale povedlo se mu akorát tak ponížit prezidentský úřad". Tak reagují české známé osobnosti na fakt, že prezident Miloš Zeman se nezúčastní sobotního pohřbu bývalého pražského arcibiskupa Miloslava Vlka a pošle k rakvi jen smuteční věnec. Pohřeb kardinála se uskuteční v sobotu dopoledne v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

„Zeman je obyčejný hulvát! Chtěl se vyvýšit nad mrtvého kardinála, ale..." České osobnosti dost silně zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Miroslav Vlk

Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že se nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka, jenž zemřel tuto sobotu, a vyjádří mu úctu v soukromí.

„Pan prezident zašle na pohřeb smuteční věnec prezidenta republiky, což je dostatečné vyjádření úcty k zesnulému,“ uvedl v této souvislosti jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident není pokrytec jako někteří politici, kteří vydávají tklivá prohlášení, a přitom zcela nedávno pořádali billboardové kampaně proti církvi,“ dodal mluvčí, čímž má zřejmě na mysli sociální demokraty, kteří v minulosti takto kritizovali církevní restituce a požadovali jejich revizi.

Na Zemanovu avizovanou neúčast na pohřbu Vlka ale již ostře zareagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Ve více než tisícileté historii zemí Koruny české se hlava církve a hlava státu měli rádi jen výjimečně. Většinou se rádi neměli. Přesto si navzájem projevovali úctu. Například i tím, že si chodili navzájem na pohřeb, protože tím vyjadřovali úctu té instituci, ne osobní názory na tu osobu. To je přirozené chápání přirozené pozice, kterou zrovna ten člověk zastává, ať už je arcibiskup nebo prezident. Nechápe to jen buran. Tím bohužel pan prezident je,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kalousek.

Zemana v této souvislosti ovšem kritizovali i další politici. Například místopředseda ODS Martin Kupka, či bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD).

Jenže rozhodnutí hlavy státu hnulo žlučí i mnoha umělců a osobnostem veřejného života.

„Tak ses nám, Miloši, zas jednou veřejně ožral. A že nepůjdeš na pohřeb panu kardinálu Vlkovi, neboť nejsi pokrytec. Tak to já na ten tvůj půjdu moc rád!“ napsal v té souvislosti na Facebook hudební skladatel a zpěvák Quido MC, jenž složil několik skladeb proti současné hlavě státu. Postoj prezidenta kritizoval i redaktor Rexlexu Jiří X. Doležal. Podle něj je Zeman „sprosťák prvního řádu, který neplní své povinnosti“.

Nenávist až za hrob je vždycky nízká

Jiní umělci své rozhořčení řekli přímo ParlamentnímListům.cz.

„Nepřijde-li na pohřeb pana kardinála Vlka Miloš Zeman, je úplně jedno. Možná by zase přišel pozdě. Že se ale s panem kardinálem nepřijde důstojně rozloučit prezident České republiky, je neomluvitelná neslušnost. Nenávist až za hrob je vždycky nízká, a když už je jí někdo takto ovládán, měla by zůstat věcí soukromou. Škoda… Pan kardinál Vlk byl úžasný člověk, ke kterému by se Česká republika měla s hrdostí, úctou a velkou pokorou hlásit,“ myslí si herec, principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Že lze Zemana za jeho rozhodnutí pouze kritizovat, uvedl i hudebník a moderátor Michal Prokop. „S kritikou vůči prezidentovi souhlasím, i když se mi nechce hodnotit míru vkusu a nadhledu prezidenta nekatolíka vůči možná nemilovaného exprimasu českému, který byl osobností evropského významu,“ napsal v SMS ParlamentnímListům.cz Prokop.

„Myslím, že nelze Zemana v tomto směru za co kritizovat. Vždyť směřujeme i restitucemi k odluce státu od církve! Mně přijde rozhodnutí pana prezidenta jako přiměřené, ne již tak kritika politiků vyjádřená jeho ´ovečkou´, “ připomněl v této souvislosti herec Pavel Nový.

„Účast na pohřbu není povinná. Pan Zeman se nezúčastnil ani pohřbu Šimona Perese a to sám sebe nazývá jeho přítelem. Kritizovat ho odmítám, on už je takový: je to člověk osobnostně nevhodný reprezentovat stát,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz publicista Ondřej Neff.

Vyjádřil se i ke vztahu Čechů k církvi, a to s ohledem na církevní restituce. „Nedá se říci, že by vztah Čechů k církvi byl nějak významně odtažitý. Asi jak kterého Čecha. Myslím si dokonce, že role církve poroste a stále více lidí ji začne uznávat, až poroste tlak islámu a jak bude Západ propadat marasmu ve smyslu podvolení. Ať už chodíme do kostela nebo nechodíme, málo platné - to, že žijeme tak, jak žijeme, má nějaké základy, a s nimi je církev bytostně spojena. Přál bych si ale, aby v Římě byl jiný papež, ten aktuální k podvolení přispívá,“  doplnil Neff.

... to je celej Zeman!

Herec Petr Brukner reagoval na dotaz velmi stručně. „To je celej Zeman, co lze od něj čekat? Od Zemana jsem nic jiného nečekal,“ uvedl.

„Kdyby Zeman byla slušná hlava státu, tak by se na tento pohřeb dostavila. Jinak ale mně osobně zrovna nevadí, když tam Zeman nebude,“ řekla ParlamentnímListům.cz psycholožka, někdejší disidentka a jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová. Prý ji ohlášená opětovná kandidatura Zemana do prezidentského postu nijak nepřekvapila. „Mě už od něj nepřekvapí vůbec nic,“ zmínila.

Podobná slova našel pro Zemana i další signatář Charty 77, český kameraman Stanislav Milota. „Řekněte mi, v čem ještě jiném ten Zeman nepochybil? Já myslím, že prakticky ve všem!“ pronesl v souvislosti s dotazy ParlamentníchListů.cz.

Moderátor a herec Jan Vydra má za to, že Miloš Zeman pouze vyjádřil jiným způsobem svůj vztah, či spíše nevztah k Miloslavu Vlkovi. „Já myslím, že mi nepřísluší, abych vyjadřoval k rozhodnutí pana prezidenta nejít na tento pohřeb svůj názor. Je to jeho věc. Jak to však na mě celé působí, to už je věc jiná, ale o tom se mi nechce zase mluvit. Vyřeším si to v dalších volbách,“ poznamenal Vydra.

„Tohle je jen obraz jednání Miloše Zemana, který vždycky jednal svévolně podle toho, jaký osobní vztah ke komu má, ale tohle prezident dělat nemá! On nikdy nepochopil, že má sloužit té funkci, která je nad osobní libostí či nelibostí. Prostě tohle je obraz jeho světa, neboť pan kardinál se o něm vyjádřil někdy v historii kriticky, takže on to proměňuje v tohle. Ovšem to je přesně to, co prezident dělat nemá,“ pronesla herečka, moderátorka a politička Táňa Fischerová. I ona přidala své pocity ze Zemanovy ohlášené opětovné kandidatury.

„Já jsem vždy věděla, že bude kandidovat. Nebyl přece jediný důvod, proč by to neudělal! Já jsem někde řekla, že on by kandidoval i na vozíku, protože pro něj je moc nejhlavnější. Na to mi ale pan Veleba řekl, že opovrhuji vozíkem, což je vzhledem k tomu, že mám syna na vozíku, legrační,“ dodala Fischerová.

Cikrt: Je to obyčejný hulvát, který sám sebe přeceňuje

„Kardinál Vlk byl statečným odpůrcem komunismu, hlavou katolické církve a pro velkou část veřejnosti respektovanou osobností. Prezident ´dolních 10 miliónů´ občanů měl na jeho pohřeb jít a vzdát mu tím úctu, bez ohledu na své názory, či bývalé rozepře. V tom tkví velikost státníka. Zeman toho není schopen, protože je obyčejný hulvát, který sám sebe přeceňuje. Chtěl se vyvýšit nad mrtvého kardinála, ale povedlo se mu akorát tak ponížit prezidentský úřad," sepsul Zemana bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Režisér Václav Dvořák, který je známým odpůrcem církevních restitucí, ale celou věc vidí jinak.

„Proč by pan prezident chodil na pohřeb? Vždyť stačí poslat kytku, nebo věnec, když se s tím člověkem politicky neztotožňuji... Víte, on proti němu - a dokonce i proti mně - vedl jeden čas kampaň, neboť byl na straně Karla Schwarzenberga. Tak co si o tom máme myslet? Navíc byl kardinál Vlk pro rigorózně pravicový stát, ale Zeman je pravý opak, takže oni si nerozuměli ani politicky. Já bych tedy Zemanovu neúčast na pohřbu neviděl jako nějaké překvapení. Vždyť tam nebude fůra lidí, a pošlou za sebe jen nějaký věnec, protože to byl přece jenom významný představitel církve. Ale na druhou stranu... pro mě jsou církve spolek podobný jako včelaři,“ uvedl Dvořák.

Svůj pohled na věc sdělil i psychiatr Jan Cimický: „Nevím, zda jsou pro tyto příležitosti vládní zvyklosti, kde má podle protokolu prezident být nebo nebýt, ale podle mě u pohřbu spíše záleží na symbolice. Není to nějaká aktivita, která by něco významného znamenala, takže ji člověk posuzuje podle toho, zda měl k určitému člověku blízko a zda je dostačující, aby symbolicky vyjádřil nějakou poctu, ale bez osobní přítomnosti. Zeman podle mě pokládá za dostatečné svou úctu vyjádřit takto a proti tomu nic nenamítám. Netroufám si ale posuzovat, zda prezident má být někde na pohřbu, nebo nemá. Osobně - jak se mohu nějakému pohřbu vyhnout, tak se vyhnu, neboť ta ceremonie i na mě působí velmi depresivně."

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…