Zeman na Vysočině pozdravil hospodského a spustil. O Paroubkovi i starostech, co jsou horší než povodeň

27.06.2014 17:16

REPORTÁŽ Ve Velké Bíteši Miloš Zeman chválil místní restauraci. Občanům se také svěřil s tím, že chce napsat novou knihu s názvem Umění stárnout. Dnes ukončil prezident třídenní návštěvu své oblíbené Vysočiny.

 Zeman na Vysočině pozdravil hospodského a spustil. O Paroubkovi i starostech, co jsou horší než povodeň
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloše Zeman se starostou Velké Bíteše Milanem Vlčkem
reklama

Také ve Velké Bíteši očekávaly prezidenta davy lidí. Po úvodním krátkém proslovu místního starosty a hejtmana přivítal Miloš Zeman veřejnost. „Asi ode mě očekáváte nějaký politický projev, ale nedočkáte se. V Bíteši jsem asi po padesáté. Bude mi 70 let a za tu dobu člověk navštíví spoustu měst. Do Bíteše jsem se ale vždycky rád vracel kvůli jedné restauraci na náměstí, které se někdy říkalo U Karla,“ zahájil Zeman.

„Byla tak vyhlášená, že všichni řidiči tiráků i my, kteří jsme často jezdili mezi Brnem a Prahou, jsme si vždycky říkali: „Nejkrásnější okamžik na této cestě bude návštěva v restauraci U Karla či Karlíčka.“ „Vím, že tuto restauraci vede jeho synovec a je-li mezi přítomnými, rád bych ho alespoň na dálku pozdravil. Proč tohle říkám? Protože si myslím, že v každém městě, podniku, restauraci nebo divadle záleží strašně moc na osobě, která ho vede, která je duší podniku a která dává radost druhým lidem. My často podceňujeme radost, kterou nám dává dobré jídlo a dobré pití a tváříme se, jakoby to bylo něco nepatřičného. Rádi si poslechneme symfonický orchestr, ale sníst si vynikající jatýrka U Karlíčka, to považujeme za méně hodnotné, i když to vůbec není pravda.“

Špatný starosta je větší katastrofa než živelná pohroma

Před návštěvou Velké Bíteše si prohlédl prezident také 1. Brněnskou strojírnu, která zaměstnává asi tisíc lidí. „Je to podnik, který prosperuje, který roste, má zakázky a podnik, který vedle jiných brání růstu nezaměstnanosti, která u nás dosahuje téměř 600 000 osob. Važme si těch, kdo umí udělat dobré jídlo, važme si těch, kdo umí dobře řídit podnik a važme si i dobrých starostů, protože špatný starosta je daleko větší katastrofou pro město než živelná pohroma v podobě povodně nebo krupobití. Važme si lidí, kteří za sebou něco konkrétního zanechali. Naopak, nevažme si lidí, kteří jen kritizují ty druhé, ze kterých mluví závist a nenávist,“ doplnil Zeman.

Fotogalerie: - Zeman na Vysočině

Prezident při debatě s občany v Jihlavě
Prezident v Jihlavě
Na krajském úřade Vysočiny
Prezident přebírá dar od hejtmana
Mezi dárky, které pan prezident dostal, patřil i p...
Při diskusi se zastupiteli kraje

Obyvatelka z Vyškova si stěžovala na prezidentskou kancelář 

Než začala diskuse, moderátor vyzval děti z místní mateřské školy, aby ukázaly prezidentovi, jak umí tančit. Teprve po jejich vystoupení se začali lidé ptát. „Dobrý den pane prezidente. My už se známe. Já jsem byla včera v Novém městě na Moravě a už nevyšel čas, abych Vám položila dotaz. Přijela jsem za Vámi z Vyškova. Jde o závažnou problematiku, která se týká více občanů ve Vyškově. My už se prezidentské kanceláře dotazujeme od roku 2013 a chtěla bych se Vás zeptat, zda víte, že úředníci porušují zákon. Nebylo nám umožněno nahlížet do spisů,“ stěžovala si první tazatelka.

„Chtěla jsem se vás zeptat, jestli víte, jak se chovají úředníci z prezidentské kanceláře. Buď vše kamuflují, nebo neodpovídají,“ dodala. „Milá dámo, já vám rád odpovím, ale musíte mě nechat. Nemáte pravdu. Prezidentská kancelář vám několikrát odpověděla a včera, protože jste byla na jednom ze setkání s občany, nabídl kancléř Mynář, že vám pošle doporučeně kopie těchto odpovědí. Vy jste říkala, že čekáte odpověď od prezidenta republiky, ale nezlobte se na mě. Do prezidentské kanceláře dochází denně stovky dopisů, a kdyby měl na všechny odpovídat prezident, nedělal by nic jiného,“ reagoval Zeman s tím, že viděl stoh stížností, které dotyčná paní posílala na nejrůznější instituce.

Až bude Zemanovi 80, napíše knihu Umění stárnout

Z davu se pak ozvala další z místních obyvatelek, která řekla: „Pane prezidente, nedávno jsem četla, že dáváte část svého platu do státní kasy. Děkuji vám za všechno.“ Miloš Zeman pak na vyjádření zareagoval: „Vážím si zejména těch, kteří se ke mně přidali. Stačí sto korun měsíčně. I někteří starobní důchodci mi píší, že posílají 100 korun měsíčně. Já jsem to udělal také proto, abych vyzval další politiky k tomu, aby přispěli ke snížení státního dluhu a aby tento příklad následovali. Dosud se ozval pouze jeden jediný, pan Jiří Paroubek, který oznámil, že nedá nic,“ upozornil Zeman a sklidil další potlesk. Poslední dotaz se týkal plánu Zemana po stránce literatury. „Až budu jednou znovu na penzi, připravím knihu, která se bude jmenovat Umění stárnout. Myslím si, že takovou knihu má právo napsat člověk, který šťastně zestárnul a dožil se minimálně osmdesáti let, takže si musíte ještě deset let počkat,“ řekl Zeman.

Na závěr setkání pak přišlo na řadu symbolické zasazení lípy svobody u kašny na Masarykově náměstí. Třídenní návštěvu své oblíbené Vysočiny zakončil prezident v Třebíči setkáním s místními občany. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…