„Zlodějna. Temné úmysly.“ Zavírání míst České pošty prý úplně jinak

04.04.2023 11:47 | Zprávy

Pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán na tiskové konferenci vysvětloval, proč musí státní moloch projít restrukturalizací. Popisoval, že od státu dostává na provoz 1,5 miliardy korun, což nestačí na pokrytí základních služeb. A peníze navíc přicházejí se zpožděním, takže pošta si musí na svůj provoz půjčovat u bank a pak půjčky splácet i s úroky. Ve stejnou chvíli si však pošta chce zadat průzkum spokojenosti za 40 milionů. Poslanec SPD Jiří Kobza má za to, že nesledujeme nic menšího než proces privatizace České pošty.

„Zlodějna. Temné úmysly.“ Zavírání míst České pošty prý úplně jinak
Foto: Repro FB
Popisek: Česká pošta - ilustrační foto

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že pod Ministerstvo vnitra spadající Česká pošta musí projít proměnou, jinak zbankrotuje. Jedním dechem dodal, že to nechce dopustit.

Pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán vykreslil cestu, kterou se pošta dostala až na pokraj krachu.

Česká pošta je držitelem poštovní licence na roky 2023 a 2024 a současně tato licence říká, že za provoz poboček a poskytování základních poštovních služeb náleží České poště úhrada 1,5 miliardy.

„A to je výše, která neodpovídá nákladům, které jsou vynakládány na provoz pobočkové sítě. I samotný způsob úhrady je velice komplikovaný. Úhrada je hrazena ve dvou splátkách s velkým časovým odstupem. Až poté, co je ta úhrada notifikována u Evropské komise,“ vysvětloval dočasně pověřený ředitel státního gigantu. Z uvedeného podle něj plyne, že si Česká pošta musí na svůj provoz půjčovat u bank a těm posléze splácet i úroky. „Proto říkáme, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný a de facto pro firmu likvidační,“ zdůraznil.

Do médií podle něj unikly jen pracovní verze seznamu rušených poboček a finální seznam pošta zveřejnila v závěru minulého týdne. Od pondělí se vyjednává o celém systému. Především tým pošty vysvětluje starostům, proč budou některé poštovní pobočky rušeny právě u nich.

Roli v tom, která pobočka bude zavřena, a která ne, hraje podle pověřeného ředitele i dostupnost poboček městskou hromadnou dopravou a také jejich bezbariérovost.

„Intenzivněji zpropagujeme objednání klienta na čas,“ přislíbil také Štěpán s tím, že zákazník objednaný na čas bude vyřízen bez čekání. V průměru prý platí, že více než 80 procent klientů pošty je odbaveno do pěti minut.

Hospodářské noviny však v době těchto nezbytných kroků, bez nichž by Česká pošta podle Štěpána dospěla ke krachu, současně přišly se zprávou, že si Česká pošta objednala průzkum spokojenosti svých zákazníků. Za 40 milionů korun.

„Státní Česká pošta v těchto dnech tvrdí, jak je na dně a bez razantních změn se neobejde. Přesto dokáže najít 40 milionů korun na průzkum spokojenosti zákazníků, u kterého není schopna vysvětlit, k čemu jí bude dobrý. Načasování poptávky se zdá být ‚trefné‘,“ uvedl k tématu server Hospodářských novin.

Odbory se v této souvislosti ptají, zda je opravu nezbytné platit si takovýto průzkum zrovna v této ekonomicky těžké době.

Podle poslance SPD Jiřího Kobzy se nám před očima neodehrává nic menšího, než privatizace České pošty. „Proč mi dění kolem pošty připomíná metodu privatizačních zlodějin? Přivést na kraj krachu, levně prodat kámošovi a pak rozprodat?“ zeptal se.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

celá ta zlodějina je dost průhledná, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 04.04.2023 12:08:12
pobočky na lukrativních místech, rekonstruované, bezbariérové, s parkováním a dopravní obslužností se zavírají, budou se lépe prodávat nebo rozdávat, ponechávají se jen díry, které jsou v dezolátu, bez přístupu, bez parkování. Je to logické, protože této vládě nejde a nikdy nešlo o nějaké občany, stačí když ji platí

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…