„Zničení Česka a demokracie!“ Do pokusu o svržení vlády vstoupil nový rozměr

01.09.2022 8:04 | Analýza

Dnešní den bude významný nejen pro prvňáčky a jejich rodiče, či všechny děti, které jdou do školy po dvou měsících prázdnin. Své důležitosti se může dočkat i na půdě Poslanecké sněmovny, kde proběhne hlasování o nedůvěře vládě. I když lídr opozice Andrej Babiš sliboval, že za doby našeho předsednictví Radě Evropské unie k němu nedojde, opak je pravdou. Zazněl i názor, že opozice není opozicí vůči vládě, ale opozicí vůči „Česku, jak ho máme rádi", jak uvedl Pavel Šafr.

„Zničení Česka a demokracie!“ Do pokusu o svržení vlády vstoupil nový rozměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Nejprve si shrňme některá důležitá data, která by nás dnes v souvislosti se zmíněným hlasováním mohla zajímat.

Prvním takový údajem může být to, že dnes neproběhnou žádné obstrukce, které by mohly zabránit změně programu schůze, či jeho posunutí, odložení atd. O návrhu programu schůze se totiž při vyslovení nedůvěry vládě nehlasuje.

To ale nic nemění na tom, že diskuze bude velmi dlouhá a připraveni diskutovat jsou jak zástupci opozice, kteří budou kritizovat vládní kroky, či personální obsazení některých rezortů, tak koalice, která bude totéž obhajovat.

Za pozornost stojí i fakt, že při hlasování o nedůvěře vládě se nehlasuje klasickým způsobem, ale jednotlivě po jménech tak, že každý poslanec povstane a řekne svoje stanovisko - PRO, PROTI, ZDRŽEL SE.

Žádost o svolání dnešní schůze musela být dle zákona podepsána nejméně 50 poslanci, což zajistilo 56 zákonodárců z ANO a 18 z SPD.

Známý je fakt, že k vyslovení nedůvěry vládě je potřeba nadpoloviční většina všech poslanců, což je 101 hlasů. Opozice jich má k dispozici pouze 92, takže je nutné, aby se k nim připojili i někteří poslanci vládní koalice. To se ale v tuto chvíli zdá velmi nepravděpodobné.

Názorů na to, proč bylo nutné schůzi svolat, či proč to naopak potřeba nebylo, se různí a jsou jich plná média, či sociální sítě.

Bývalý ministr vlády Andreje Babiše Karel Havlíček k tomu např. uvedl, že současná vláda je elitářská.

 

„My chceme její zásadní obměnu, protože vůbec nechápe situaci lidí a firem. Navíc svojí arogancí jen zakrývají nekompetenci a z toho vyplývající nejistotu. Proto budeme usilovat o vyslovení nedůvěry.“

Vyjádřil se k tomu mnohokrát i šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

„Vystavíme účet vládě na mimořádné schůzi 1. září. Za těch 9 měsíců, během nichž ministři neudělali pro lidi vůbec nic. Za to, že lidmi pohrdají a jde jim jen o koryta,“ napsal na svůj facebookový účet.

Jisté pochopení pro kroky opozice vyjádřil i politický komentátor Petr Holec, který zjevně některé kroky předsedy vlády Petra Fialy (ODS) nechápe.

 

„Pan (Vít) Rakušan má moji důvěru a má i politickou důvěru koalice. Nevidím důvod pro to, aby rezignoval, nebo aby se děly změny ve vládě,“ citoval Holec premiéra a dodal „Obávám se, že Fiala by řekl ta samý, i kdyby teď Rakušan vyměnil Síkelu za Redla. Nakonec veřejný byznys umí slušně, ne?“

Evidentně jiný názor na konání opozičních stran ale vyjádřil na svém Twitteru šéfredaktor serveru Fórum24 Pavel Šafr.

 

„Naše opozice není normální opozicí proti vládě. Je to opozice vůči demokratickému systému daných pravidel a proti kurzu naší země orientovanému na moderní a mírumilovnou civilizaci. Babiš a Okamura chtějí zničit Českou republiku, jakou máme rádi,“ myslí si.

K námitkám některých koaličních politiků, že odstoupením Petra Mlejnka z pozice šéfa rozvědky zanikl i důvod ke svolávání podobných schůzí, se vyjádřil i Deník N.

 

„Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek rezignoval na svůj post. Opozice má ale právo vládu dále kritizovat. A to minimálně do chvíle, než si kabinet uvědomí, jak velkým problémem ceny energií jsou.“

Deník Blesk informoval, že podle názoru politologa Lukáše Jelínka smysl čtvrteční schůze ve Sněmovně zůstává i přes rezignaci šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka stále stejný. „Opozice chtěla především vyvození odpovědnosti za tanečky okolo pana Mlejnka ze strany ministra vnitra Víta Rakušana, potažmo celé vlády. Tímto směrem bude kritika směřovat dál.“

Mimo toho se opozice bude podle něj věnovat dalším tématům, která momentálně tíží širokou veřejnost, jako například energetická krize a celkový růst životních nákladů.

Co se týká politiků vládní pětikoalice, lze říci, že se k žádosti opozice o vyslovení nedůvěry současné vládě staví vesměs negativně. Hájí kroky vlády a naopak opozici kritizují za populismus a zdánlivě jednoduchá řešení.

Na svém facebookovém účtu to shrnul také premiér Petr Fiala.

„Chtěl bych varovat občany, aby nenaslouchali a nepodléhali zdánlivě jednoduchým řešením ohledně energetické krize, která přinášejí do veřejného prostoru populisté a extremisté.

Ti mají jediný zájem, a to větší připoutání České republiky k Rusku.

Naše země je součástí otevřeného trhu, díky kterému máme například dostatek ropy a proudí k nám zemní plyn. Otevřený trh je pro Českou republiku životně důležitý.

Opoziční politici buď nemají základní informace a základní znalosti, nebo občanům lžou a snaží se vyvolat paniku.

Vláda pracuje velmi intenzivně jak na evropském, tak národním řešení současné energetické krize a obě řešení se musí doplňovat.

Žádné rychlé a jednoduché recepty bohužel v této oblasti nefungují a naopak by přinesly zásadní hrozby pro Českou republiku.“

Jednání poslanců pro vás budeme samozřejmě sledovat a přineseme vám z něj další reportáže.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…