1+kk za 6,5 milionu. Češi jsou na tom nejhůř

27.07.2025 4:44 | Analýza
autor: Radek Kotas

Nové byty v centru Prahy začaly zlevňovat. Kdo by si však chtěl pořídit byt na Novém Městě, Vinohradech či v Nuslích, stále musí počítat s průměrnou cenovkou 238.600 Kč/m2. Jinde navíc ceny nových bytů podle dat Deloitte Develop Indexu vyletěly během druhého čtvrtletí letoška opětovně výše. Průměrná bytovka 2+kk je v metropoli za 9.152.080 Kč; i za malou 1+kk si developeři řeknou o 6.433.140 Kč.

1+kk za 6,5 milionu. Češi jsou na tom nejhůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Obytný dům, ilustrační foto

Pokles cen bytů v samém centru Prahy a v částech okolo něj se do cen bytů propsal jen opravdu kosmeticky. Na Praze 2 tak sice došlo k mírnému poklesu průměrných nabídkových cen nových bytů oproti předchozímu čtvrtletí o 0,4 %, avšak i nadále jde vůbec o nejdražší městskou část v české metropoli a kdo by se chtěl přestěhovat do nového bydlení na Nové Město, Vinohrady či Nusle, musí si v případě bytovky o výměře 30 m2 připravit víc než 7 milionů korun – jeden metr čtvrteční v druhém čtvrtletí letošního roku zde stál totiž 238.600 Kč.

Vedle Prahy 2 došlo k poklesu cen pouze v jedné další městské části, jíž je možná překvapivě úplné centrum města. Na Praze 1 cena mezičtvrtletně klesla o výrazných 8,3 % na 185.600 Kč za metr čtvereční a je tak levnější jak Praha 7, kde ceny naopak vzrostly o 2,3 % na 213.700 Kč za m2. V Praze 3 cena dosáhla 195.600 Kč za metr čtvereční a vzrostla o 1,3 %. V úplném centru tak nový byt o 30 m2 šlo sehnat za necelých 5,6 milionu korun. 

Pokud se podíváme na naše hlavní město z celkového pohledu, pak lze z dat Deloitte Develop Indexu zjistit, že v druhém čtvrtletí letošního roku v Praze nové byty průměrně stály 169.300 Kč za metr čtvereční, což znamená, že za čtvrtletí zdražily o 1,9 % a průměrná nová bytovka o 30 m2 stála 5.079.000 korun.

Ceny přitom výrazně rostou i v okrajovým částech Prahy, kde se staví ve větší míře. „Zajímavým fenoménem druhého kvartálu letošního roku je výrazný růst cen nových bytů v Praze 9, kde ceny za metr čtvereční vzrostly o 3,5 %. Průměrná cena za metr čtvereční tak zde dosáhla 157.800 Kč. Jde o části města, kde již delší dobu vznikají nové bytové čtvrti, které se díky své dobré dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti stávají stále atraktivnějšími. Do budoucna čekáme, že jejich popularita nadále poroste,“ komentuje vývoj ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví společnosti Deloitte Petr Hána.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Konkurenceschopnost Evropy

Můžete ten váš plán, jak posílit konkurenceschopnost Evropy představit i nám? Já se bojím, že Evropě ujel vlak, do kterého půjde nasednout už dost těžko.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 27.07.2025 7:22:18
Všude vítězí ANO, kromě Prahy. Tam vede SPOLU +++ Takže bych jim ty ceny zvedl klidně na dvojnásobek.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Český krmelec a napálené střední vrstvy. Profesor Keller nahlíží do ekonomické inventury

15:35 Český krmelec a napálené střední vrstvy. Profesor Keller nahlíží do ekonomické inventury

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Inventura aneb Kam jsme došli? Tak se jmenuje bilance vývoje naší země od roku…