19 mrtvých do 54 let. 570 nad 65 let. Oběti covidu-19 v ČR

07.10.2020 7:45

Kamenem úrazu každé diskuse o covidu-19 jsou statistiky. Jednak je zde známá debata, zda někdo zemřel „s covidem“ či „na covid“, ale také srovnání počtu obětí chřipky s počtem obětí covidu a jiná srovnání. Velkým bodem sporu v diskusi o covidu je i statistika úmrtí a jak vysvětlovat data v ní. Statistiky z krajských hygienických stanic nabízejí celkem jasný přehled, který ukazuje, že s nemocí umírají zejména senioři. A to až 11krát více, než lidé, kteří ještě na důchod nedosáhli.

19 mrtvých do 54 let. 570 nad 65 let. Oběti covidu-19 v ČR
Foto: hns
Popisek: Koronavirus v České republice, ilustrační koláž

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12941 lidí

Ministerstvo zdravotnictví čerpá data z hlášení krajských hygienických stanic. Ty v současné době uvádějí celkový počet zemřelých 620 osob. Jak je u statistiky zdůrazněno, jedná se o úmrtí tzv. s covidem. Doslova: „Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 v jednotlivých krajích ČR a podle věkových skupin zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na covid-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.“ Jak se na stránkách taktéž uvádí, kvůli potvrzování a uzavírání případů na krajských hygienických stanicích jsou data zpětně doplňována vždy ve středu odpoledne, současná tabulka pochází z dat do neděle 27. 9. O dva dny aktuálnější přehled úmrtí podle okresů hovoří o 654 mrtvých.

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19164 lidí
Co z více než týden starých dat celkem jasně vyplývá, je převaha úmrtí starších pacientů. Do 24 let s covidem v Česku dle dat nezemřel vůbec nikdo, do 34 let jedna žena. Celkově mezi nakaženými covidem ve věku od narození až do 54 let zemřelo v Česku „pouze“ 19 lidí. Pokud bychom interval rozšířili až na 64 let, rozroste se počet zemřelých na 50, stále však tvoří pouhých 8 % všech úmrtí s covidem.

Zbylých 92 % tvoří lidé ve věku 65 a dál. Překvapivě vyrovnané jsou počty zemřelých mezi 75. a 84. rokem a těmi, jimž bylo 85 let a více, jedná se resp. o 213 a 212 lidí. V „mladší“ kategorii 65–74 je zemřelých 145. Dohromady s covidem zemřelo 570 lidí v důchodovém věku, což je více než jedenáctkrát počet zemřelých ve věku předdůchodovém.

S covidem výrazně častěji umírají muži. Statistika eviduje 366 úmrtí mužů, oproti 254 úmrtím žen, muži tedy tvoří téměř 60 % „obětí“ viru. Více žen umírá s covidem pouze ve věkové kategorii 85+, zde je ovšem nutné vzít v úvahu, že ženy mají střední délku života v Česku vyšší než muži.

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/prehledy-khs

Dodejme, že podle statistik z hygienických stanic je drtivá většina ze všech potvrzených případů právě ve věku 0-54. Lidé od 55 let dál tvoří pouhých 22 %, senioři od 65 let dál dokonce jen 12 %.

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/prehledy-khs

Smutné prvenství v počtu zemřelých má hlavní město Praha se 162 zemřelými (bráno ze statistiky okresů). Po ní následuje Moravskoslezský kraj, třetí je Středočeský kraj. Dodejme, že Středočeský kraj je nejlidnatějším krajem, přesto je ve statistice až třetí, s počtem úmrtí ne nepodobným Karlovarskému a Jihomoravskému kraji. Moravskoslezský kraj je na tom populačně velice podobně jako Jihomoravský kraj, přesto se oba kraje liší o více než 50 úmrtí s covidem.

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/prehledy-khs

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

17:10 Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

Podřízenost Bruselu, slepé plnění pokynů, ještě více rozdělená společnost a sebedestruktivní New Gre…