200 milionů pro Zdeňka Bakalu? Po vydání článku se ozval Andrej Babiš

13.08.2015 9:20

Dvě stě milionů pro Zdeňka Bakalu. Na další přiklepnutí peněz tomuto českému miliardáři upozorňuje dnešní MF Dnes. Vláda totiž minulý týden odsouhlasila částku 1,2 miliardy korun na vybudování průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné. Majitelem pozemků není nikdo jiný než firma Asental patřící Zdeňku Bakalovi. Na Karvinsku je totiž dost obtížné najít pozemek, který by mu nepatřil.

200 milionů pro Zdeňka Bakalu? Po vydání článku se ozval Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Zajímavé je, že čeští politici nyní ohrnovali nad Bakalou nos, že prodal RPG Byty londýnskému investorovi. Přišlo jim nemorální, že je nenabídl nájemníkům i přesto, že byty získal téměř za hubičku v rámci doprivatizace OKD. To, že miliardovou realitní investicí z veřejných rozpočtů zhodnotí Bakalovy pozemky, už jim jako morální selhání nepřijde. 

Moravskoslezský kraj pozemky, na kterých bude nová průmyslová zóna, od Bakaly vykoupí. Podle týdeníku Euro však za cenu vyšší, než je v místě obvyklé. Soudní znalec uvedl, že cena za metr čtvereční by se měla pohybovat mezi 120 až 150 korunami, kraj vyplatí Asentalu 212 korun za metr čtvereční. 

Bývalý ředitel CzechInvestu Ondřej Votruba navíc upozorňuje na to, že není vůbec jisté, zda o lokalitu budou mít vůbec investoři zájem kvůli charakteru území. Vláda však místo hájí a podle ní najde v zóně práci až dva tisíce lidí. „Je to jednorázový krok, který má pomoci uzavřít kapitolu restrukturalizace průmyslu v Moravskoslezském kraji, který do budoucna už bude mnohem méně závislý na těžbě,“ dodává Bohuslav Sobotka. 

Vládní počínání následně v MF Dnes odsoudila komentátorka Zuzana Kubátová. „S vyděrači se nejedná, vládo,“ poznamenala s tím, že odkoupením pozemků na Barboře zaplatí Sobotkova vláda bezskrupulóznímu finančníkovi nemravné výpalné. 

„Odkoupení areálu nad zavřenou šachtou Barbora u Karviné je transakcí snů pro Bakalovu realitní firmu Asental: na více než miliardu korun stát a Moravskoslezský kraj zhodnotí Bakalův poddolovaný, zdevastovaný a zastavěný pozemek, který by byl za komerčních podmínek neprodejný. Dvě stě milionů půjde Bakalovi rovnou do kapsy. Není přitom vůbec jisté, že velkorysá investice do Barbory má smysl,“ napsala Kubátová. 

„Zatím nikdo neví, zda se podaří přivést investory, kteří by vytvořili nová pracovní místa. A přinesli tak náhradu za stále méně perspektivní těžbu uhlí. Veškeré riziko spojené se vznikající průmyslovou zónou na sebe berou stát a kraj. To jejich úředníci budou nabízet pozemky na Barboře na realitním trhu, to stát a kraj budou potenciálním zájemcům šít na míru investiční pobídky. Pan Bakala pro budoucnost projektu už nemusí hnout ani prstem. Své peníze, utržené za pozemky na Barboře, může v klidu investovat do jiných podnikatelských projektů v Česku či v zahraničí,“ pokračovala v kritice Kubátová. Obchod na Barboře je podle ní mimořádně nemravný.

Bakala měl podle ní jedinou možnost, jak si zachovat zbytek důstojnosti – pozemek na Barboře nabídnout státu za symbolickou korunu a sám na něm postavit fabriku. „Když to neudělal, měla Sobotkova vláda hledat poctivě a otevřeně jiné možnosti, jak za miliardu korun – a třeba i víc – nastartovat na Karvinsku nové podnikání. S vyděrači totiž stát nevyjednává a neplatí jim výpalné,“ uzavřela.

Proti textu se však v průběhu dopoledne ohradil ministr financí Andrej Babiš. Ten důrazně odmítá, že by hlasoval o prostředcích na výkup těchto pozemků. "Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

 
Celé vyjádření Ministerstva financí ČR:
 
Andrej Babiš: Odmítám, že bych hlasoval o prostředcích na výkup pozemků Zdeňka Bakaly
 
Ministr financí Andrej Babiš důrazně odmítá informace zveřejněné v dnešní Mladé frontě Dnes, podle kterých hlasoval v souvislosti s přípravou průmyslové zóny Barbora na Karvinsku o prostředcích na výkup pozemků od společnosti Asental patřící Zdeňku Bakalovi.  
 
„Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.
 
Jak bylo uvedeno v předkládací zprávě k materiálu na jednání vlády, náklady spojené s výkupem pozemků nejsou součástí způsobilých výdajů. Tvrzení, že ministr financí tedy hlasoval pro jakýkoliv výkup pozemků, je nepravdivé. „Předpokládal jsem, že tak jako u jiných podobných projektů, jsou již pozemky v majetku žadatele, a nikoli, že se teprve jedná o jejich výkupu,“ řekl Andrej Babiš.
 
Zajištění vhodných pozemků je tedy v plné kompetenci investora, kterým je Moravskoslezský kraj, a ten ji také zajišťuje ze svých prostředků.  
 
Ing. Michal Žurovec, vedoucí oddělení Vnějších vztahů a komunikace

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…