21. srpen: Umělci promluvili. Chystají akci a mají strach. Zazněla i drsná slova proti proudu

19.08.2018 21:38

Úterním koncertem na pražském Václavském náměstí, kde zazní největší hity 60. let v podání současných zpěváků, vyvrcholí připomínka 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968. Koncert pořádá Český rozhlas ve spolupráci s pražským magistrátem. Před budovou rozhlasu se v úterý uskuteční několik akcí.

21. srpen: Umělci promluvili. Chystají akci a mají strach. Zazněla i drsná slova proti proudu
Foto: Repro ČRo
Popisek: Matěj Ruppert na videu Českého rozhlasu

Zatímco v horní části Václavského náměstí začali dnes organizátoři chystat pódium, v budově rozhlasu ve Vinohradské ulici zkoušeli zpěváci písně spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Na večerním koncertě vystoupí například Marta Kubišová, Marta Jandová, ale i Aneta Langerová, Vojta Dyk, Matěj Ruppert a Petr Malásek.

Fotogalerie: - Protesty proti Zemanovi a KSČM

Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Tomasz Peszynski na protestu proti Miloši Zemanovi...

Langerová bude na koncertě zpívat píseň Nevidomá dívka od Karla Kryla. „Už jsem jednou Nevidomou dívku zpívala, a to k výročí Karla Kryla, tak jsem si říkala, že by bylo hezké si ji zopakovat. Hlavně ten text je dokonalý a krásný,“ řekla novinářům po zkoušce zpěvačka.

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

16%
84%
hlasovalo: 12673 lidí

„Mám pocit velkého respektu a úcty ke všem, kdo v roce 1968 žili a třeba i položili život za tu dobu, která potom přišla, za svobodu slova a celého života, celé existence. To je pro mě to nejzásadnější, proč vystupuji na takovémto koncertě,“ vysvětlila. Podle ní je důležité si podobné události neustále připomínat. „Nemám ale pocit, že vyloženě zapomínáme. Akcí na podporu naší paměti je ve společnosti hodně a já jsem za to jenom ráda,“ řekla Langerová.

Vystupovat na jednom pódiu například s Martou Kubišovou považuje zpěvačka za velkou čest. „Kdykoliv je potkám, kdykoliv vidím někoho takového, jako je Marta Kubišová, mám tendenci se sklánět. Je to pro mě i takový vzor čistoty člověka a lidskosti,“ dodala Langerová.

Honza Křížek pak má obavy, aby se taková strašná věc nestala. „Aby nás nikdo neznásilnil, nevzal nám identitu,“ podotkl Křížek. „Když si nepřipomínáme historii, tak ji zapomeneme. A myslím si, že není úplně nereálné, že by se něco takového mohlo znovu dít,“ podotkl zpěvák Xindl X. 

Své obavy vyjádřil také Vojta Dyk. „Mám pocit, že se do podobných srpnů 1968 řítíme,“ podotkl. 

Video najdete ZDE.

Připomínku výročí srpnových událostí roku 1968 zahájí v úterý dopoledne před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých. Součástí akce bude také speciální třináctihodinové živé vysílání Českého rozhlasu s názvem Studio ’68, které začíná již 20. srpna ve 21:00. Jeho moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský provedou jak přítomné návštěvníky i posluchače minutu po minutě událostmi srpnové noci roku 1968. Český rozhlas dále nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68.

Premiéru rozhlasové hry Včera, dne 20. srpna... pak uvede Český rozhlas na téměř všech svých stanicích v úterý 21. srpna po 10. hodině. 

Bývalý radní pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek se k okupaci a srpnu 1968 rozhovořil ve svém komentáři na Facebooku. Zde mimo jiné uvedl, že není okupace jako okupace. 

„Připomínání vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je samozřejmě pozitivní věc, zvláště pak v roce 50. výročí téhle okupace. Ovšem to by z toho všeho nesmělo jak péro z gauče trčet, že víc než o historii jde o současnost, respektive o propagandu, jež má za každou cenu vytvářet rovnítko mezi někdejším komunistickým Sovětským svazem a současným Ruskem,“ domnívá se Štěpánek.

„Tradice jsou zřejmě neměnitelné, stačí pouze otočit znaménko. A tak zatímco kdysi jsme povinně slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, dnes v mediálním i politickém mainstreamu frčí Měsíc česko-ruského nepřátelství. Orwell by se nestačil divit. Dvouminutovky, desetiminutovky i hodinovky nenávisti jsou v plném proudu. Možná by ovšem těm novodobým propagandistům měl někdo prozradit, že George Orwell svůj antiutopický román 1984 nenapsal jako návod k použití, nýbrž jako varování,“ dodává dále Štěpánek. 

Jak píše dále, propagandističtí reci dál slavně bojují další a další bitvy minulé studené války, aniž si všímají, že už dávno skončila, ba dokonce že jsme ji vyhráli. „A dál jim uniká, že Rusko není Sovětský svaz, Putin není Brežněv a socialismus se k nám už dávno neimportuje z Moskvy, nýbrž z Bruselu. Ba dokonce že Rusko v dekomunizaci došlo dál než Československo, respektive Česká republika, neboť tam škrtem pera komunistickou stranu zrušili. Rusko nás ohrožuje a basta! Kdo tomu nevěří, je ruský trol či ruský šváb. A propos. Tyhle výrazy už jsou skoro definiční. Ovšem nikoli pro ty, kteří jsou jimi nálepkováni, nýbrž pro ty, kteří je vypouštějí z úst. Skoro jako by říkali: ‚Podívejte se, co jsem za idiota‘,“ míní Štěpánek.

„V rukou novodobých propagandistů rovněž není okupace jako okupace. Ta německá z roku 1939 je už tak nějak pozapomenuta, koneckonců Německo je teď náš kamarád a ‚euro-genosse‘, pročež když už se něco připomíná, tak pouze to, jak Češi po válce strašně ublížili odsunutým, pardon, vyhnaným sudetským Němcům. Co na tom, že předtím zahynulo 360 tisíc našich spoluobčanů. Ostatně tahle okupace přece nebyla německá, nýbrž nacistická. Kde leží to Nacisticko, sice nikdo přesně neví, ale to je pochopitelně v řádu věcí, proto se to tak říká,“ zmiňuje. 

A věnuje se i okupaci z roku 1968, s níž je to podle jeho slov obráceně. „Tu nespáchal komunistický Sovětský svaz (ruku v ruce s bolševickým Polskem, NDR, Maďarskem a Bulharskem), nýbrž Rusko. A nejvíc za ni samozřejmě může Putin. To přece dá rozum. Tak honem na demonstraci před ruskou ambasádu! Rusko nás ohrožuje, neboť svoje hranice má čím dál blíž našim novým východním základnám NATO. Pokud tomu nerozumíte, Votápkové, Romacovové či jiní novodobí Jamboři, už vám to z veřejnoprávní televizní obrazovky, kterou si nedobrovolně platíme, vysvětlí,“ konstatuje.

„A tak zatímco pod vedením našich hybridních propagandistů se slavně bráníme, abychom znovu nebyli ruskou gubernií, což nám ani v nejmenším nehrozí, potichoučku, polehoučku se pod falešnou rouškou Evropské unie a za pomoci bruselských převodových pák stáváme sedmnáctou německou spolkovou zemí. Co na tom, že to bylo právě Německo, které v minulém století podvakrát přivedlo Evropu a svět na pokraj katastrofy a v tomto století o to pod vedením své šílené (Wir schaffen das!) kancléřky usiluje potřetí,“ uzavřel se slovy, že jen jsme vylezli z moskevské řiti, už se dereme do jiné.

Svůj pohled na výročí 1968 poskytl také ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa v pořadu Výzva TV Seznam. Zmínil mimo jiné bludy, které jsou aktuálně šířeny například zástupci KSČM. 

Kroupa se ve Výzvě věnoval například slovům předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který v rozhovoru pro britský deník The Guardian tento týden řekl, že historie byla zfalšována. Podle něj totiž Rusko hrálo v srpnové invazi do Československa jen malou roli, neboť tu hlavní měla ukrajinská armáda. 

„Bývalému estébákovi a současnému předsedovi KSČM bych připomněl jeden základní fakt o invazi: ti vojáci sem přišli na základě rozhodnutí SSSR,“ rozčílil se podle serveru Kroupa s tím, že komunismus stojí za největšími zločiny. „Je to zločinecká ideologie opíraná o marxismus-leninismus. Toto relativizování od komunistů je směšné. Je to absurdní, urážlivé, ale co jiného čekat? Mnohem víc mě však děsí, že tyto hlasy zaznívají i z jiných stran,“ poznamenal Kroupa. 

Původní text ZDE.

Dále také hovořil o tom, jak sovětští vojáci byli po svém příjezdu v srpnu 1968 šokováni, že je tady nikdo nevítal s otevřenou náručí. „Řekli jim totiž, že přijíždějí rytíři, kteří zachraňují naši zemi před imperiálními vojsky z Německa,“ podotkl mimo jiné Kroupa. 

A co říká Kroupa na to, že řada lidí nemá povědomí o historii? „Je to očekávatelné. Nedaří se nám historii vyprávět zajímavě. Znalosti dětí jsou tak velice bídné,“ podotkl muž, jehož projekt Paměť národa se právě o toto snaží. „Co se týče svědectví a příběhů, jsme na tom velmi dobře,“ řekl Kroupa.

Ten také varoval před tím, že je možné lehce ztratit svobodu. To, že prezident Miloš Zeman nehodlá promluvit k 50. výročí srpna 1968, považuje za ostudu.

Zeman totiž proslov u příležitosti výročí podobně jako v minulých letech nechystá. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí.

Oproti němu o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním rozhlasu a televizi požádal slovenský prezident Andrej Kiska. Projev bude souviset s 50. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Dnes o tom podle serveru sme.sk informoval mluvčí hlavy státu Roman Krpelan. 

Z českých politiků příští týden v úterý k národu promluví premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Vystoupí s projevy u budovy Českého rozhlasu (ČRo) při vzpomínkové akci k 50. výročí invaze.

„Zeman se dopustil strašného hříchu – odmítá se vyjádřit ke smutnému výročí 21. srpna 1968. Měl by být ztrestán červenými trenýrkami, které vyvěsí všichni uvědomělí a stateční v tento den, v České televizi by jej měl nahradit Kiska. Každého, kdo chce vyvěsit trenýrky, se ptám: Pamatujete si ještě na Zemanův článek v Technickém magazínu ze srpna 1989, tj. z doby ‚předrevoluční‘? – Že jste jej ani nečetli, nebo dokonce nevíte, že takový článek existuje?! No to snad ne! Tak si ho ryche přečtěte. Kdo si ten článek přečte, pochopí, že jen blbec (opravdu jen blbec, ignorant, zapouzdřenec či jak to nazvat) se může pohoršovat nad tím, že Zeman k 50. výročí tragického 21. srpna 1968 nevystoupí,“ poznamenal k tomu na svém blogu vysokoškolský pedagog Radim Valenčík a vzpomněl na to, jak se Zeman vyjádřil k 21. srpnu v minulosti.

„V důsledku sovětské okupace a následného normalizačního režimu došlo ke všestrannému úpadku společnosti a byl nejvyšší čas zahájit nápravu stavu. K pokusu o nápravu a částečné nápravě pak krátce na to i za jeho účasti došlo,“ uvádí Valenčík.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6032-srpen-68-zeman-a-kiska-pozdni-statecnost.html

Původní text ZDE.

„A Kiskův projev? Pokud v České televizi bude, moc se na něj těším. Doufám, že se od Kisky dozvím, jak byl statečný on, jak se prezentoval za minulého režimu při výročích 21. srpna 1968. Myslím, že to zajímá všechny. Nerad bych i jeho podezíral z ‚pozdní statečnosti‘,“ dodal Valenčík.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6032-srpen-68-zeman-a-kiska-pozdni-statecnost.html

Již 20. srpna pak bude živo před ruskou ambasádou. Na 19. hodinu totiž organizátoři svolali demonstraci sem – na náměstí Pod Kaštany. Chtějí tak připomenout výročí okupace armádami Varšavské smlouvy, a to pod názvem Nezapomínáme. Protestujeme. Informaci přinesl server Forum24.cz.

Jak organizátoři uvádějí, akce rovněž připomene intervence současného ruského režimu, který se odmítl distancovat od sovětské minulosti. „Považujeme jej tak za následovníka politiky SSSR,“ zmiňují.

„Chceme rovněž upozornit na nebezpečí proruských postojů některých českých politiků nebo na podceňování nebezpečí, které nám z tohoto směru hrozí. Účastníci se rovněž vyjádří k aktuálním kauzám, jako je například hladovka ukrajinského režiséra Sencova. Během akce bude i přečten dopis ruským občanům,“ dodávají organizátoři. 

A kdo by měl na akci vystoupit? Například režisér Václav Marhoul či aktivista Tomáš Peszynski, jenž stojí za Pražským Majdanem. Akci pořádají iniciativy: Milion chvilek pro demokracii, ta se ustavila proti Andreji Babišovi (ANO) a pořádala demonstrace na Václavském náměstí, Pulse of Europe, Společně to dáme a Kaputin.

Původní text ZDE.

Celý příspěvek Petra Štěpánka:

Není okupace jako okupace

Připomínání vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je samozřejmě pozitivní věc, zvláště pak v roce 50. výročí téhle okupace. Ovšem to by z toho všeho nesmělo jak péro z gauče trčet, že víc než o historii jde o současnost, respektive o propagandu, jež má za každou cenu vytvářet rovnítko mezi někdejším komunistickým Sovětským svazem a současným Ruskem.

Tradice jsou zřejmě neměnitelné, stačí pouze otočit znaménko. A tak zatímco kdysi jsme povinně slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, dnes v mediálním i politickém mainstreamu frčí Měsíc česko-ruského nepřátelství. Orwell by se nestačil divit. Dvouminutovky, desetiminutovky i hodinovky nenávisti jsou v plném proudu. Možná by ovšem těm novodobým propagandistům měl někdo prozradit, že George Orwell svůj antiutopický román 1984 nenapsal jako návod k použití, nýbrž jako varování.

A tak propagandističtí reci dál slavně bojují další a další bitvy minulé studené války, aniž by si povšimli, že už dávno skončila, ba dokonce, že jsme ji vyhráli. A dál jim uniká, že Rusko není Sovětský svaz, Putin není Brežněv a socialismus se k nám už dávno neimportuje z Moskvy, nýbrž z Bruselu. Ba dokonce, že Rusko v dekomunizaci došlo dál než Československo, respektive Česká republika, neboť tam škrtem pera komunistickou stranu zrušili. Rusko nás ohrožuje a basta! Kdo tomu nevěří, je ruský trol či ruský šváb. A propos. Tyhle výrazy už jsou skoro definiční. Ovšem nikoli pro ty, kteří jsou jimi nálepkováni, nýbrž pro ty, kteří je vypouštějí z úst. Skoro jako by říkali: „Podívejte se, co jsem za idiota.“

V rukou novodobých propagandistů rovněž není okupace jako okupace. Ta německá z roku 1939 je už tak nějak pozapomenuta, koneckonců Německo je teď náš kamarád a „euro-genosse“, pročež když už se něco připomíná, tak pouze to, jak Češi po válce strašně ublížili odsunutým, pardon, vyhnaným sudetským Němcům. Co na tom, že předtím zahynulo 360 tisíc našich spoluobčanů. Ostatně tahle okupace přece nebyla německá, nýbrž nacistická. Kde leží to Nacisticko sice nikdo přesně neví, ale to je pochopitelně v řádu věcí, proto se to tak říká.

S okupací z roku 1968 je to ovšem úplně obráceně. Tu nespáchal komunistický Sovětský svaz (ruku v ruce s bolševickým Polskem, NDR, Maďarskem a Bulharskem), nýbrž Rusko. A nejvíc za ni samozřejmě může Putin. To přece dá rozum. Tak honem na demonstraci před ruskou ambasádu! Rusko nás ohrožuje, neboť svoje hranice má čím dál blíž našim novým východním základnám NATO. Pokud tomu nerozumíte, Votápkové, Romacovové či jiní novodobí Jamboři už vám to z veřejnoprávní televizní obrazovky, kterou si nedobrovolně platíme, vysvětlí.

A tak zatímco pod vedením našich hybridních propagandistů se slavně bráníme, abychom znovu nebyli ruskou gubernií, což nám ani v nejmenším nehrozí, potichoučku, polehoučku se pod falešnou rouškou Evropské unie a za pomoci bruselských převodových pák stáváme sedmnáctou německou spolkovou zemí. Co na tom, že to bylo právě Německo, které v minulém století podvakrát přivedlo Evropu a svět na pokraj katastrofy a v tomto století o to pod vedením své šílené (Wir schaffen das!) kancléřky usiluje potřetí.

A takhle my si tu žijeme! Jen jsme vytáhli hlavu z moskevské řiti, už se dereme do jiné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš vyklopil, co si s Trumpem řekli o Zemanovi a jak jednal s ČSSD. Drsné slovo o ČT

7:44 Babiš vyklopil, co si s Trumpem řekli o Zemanovi a jak jednal s ČSSD. Drsné slovo o ČT

Do pořadu Xaver Live po dlouhém lákání a vnadění přišel premiér Andrej Babiš. Premiér se v interview…