300 000 uprchlíků z Ukrajiny. V EU to nikoho zajímat nebude, prozradila Babišova kandidátka

24.04.2024 15:45 | Monitoring

Někdejší ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jež je v současné době lídryní hnutí ANO do Evropského parlamentu, odpověděla na dotazy čtenářů serveru Parlamentní listy. Řeč byla například o migračním paktu, ale i dotacích na soukromé zámky.

300 000 uprchlíků z Ukrajiny. V EU to nikoho zajímat nebude, prozradila Babišova kandidátka
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Klára Dostálová (ANO)

„Překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš–Schillerová–Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby generovalo další osobnosti? Je chyba v politicích nebo v tom, jak strana funguje, že nedává prostor všem? Protože třeba i v televizi jsou vidět stále ti stejní, a když se podívám na vaši kandidátku, tak tam není žádná nová tvář. Jaký je vlastně zájem o členství v ANO? A proč vlastně vy nejste členkou strany?“ zeptal se čtenář Kláry Dostálové.

„Musím říci, že já mám pocit, že se v médiích, ale i na tiskových konferencích hodně střídáme. Klíčová je odbornost – takže když jde o finanční témata, na to máme kolegyni a bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou. Když je to průmysl nebo doprava, je tady Karel Havlíček, když jde o dotace, EU, bydlení, to je zase moje parketa. Ale když přijde na řadu školství je to naše stínová ministryně školství Jana Berkovcová, na sociální témata máme Aleše Juchelku, na zdravotnictví Kamala Farhana, spravedlnost Radek Vondráček… všechny naše stínové ministry najdete zde: https://www.anobudelip.cz/cs/stinova-vlada/clenove-stinove-vlady/. Takže rozhodně si myslím, že nových tváří máme dost a odborníků taky,“ odpověděla Dostálová. 

Další otázka směřovala k migračnímu paktu. „Prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tou výjimkou z migračního paktu. Existuje nebo ne?“ zeptala se čtenářka.

„Výjimka neexistuje. Migrační pakt skutečnost, že jsme přijali přes 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, nijak nezohledňuje. Je to samozřejmě špatně. Já jsem zásadně proti migračnímu paktu. Zachránit se to ještě dá, ale musela by vláda jednat a chtít. Pak to musí schválit ještě Rada EU. I když už se většinou jedná o formalitu, nemusí to tak být,“ odvětila Dostálová.

Další čtenář podle svých slov nepobral prohlášení kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudové o migrantech. „Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?“ ptá se čtenář.

„Dobrý den, v detenčním zařízení podle mě nižší stovky. Mimo ně tady máme 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Byli jsme velmi solidární a ukázali jsme sobě i světu, že pomáhat umíme. Vše má ale své hranice,“ odvětila Dostálová.

„Překvapuje mne, že soukromí majitelé rekonstruují své zámky z dotací Ministerstva kultury a ROP za nemalé částky, přičemž po silnicích 2. a 3. třídy, které přes obce k těm zámkům vedou, je strach projet, neboť jsou samá díra. Co vy na to? Jak byste toto řešila?“ dodal další. 

„S evropskými fondy se to má tak, že jsou rozděleny do tzv. operačních programů. Kultura i silnice jsou u nás podporovány z Integrovaného regionálního operačního programu. Na začátku období musela ČR dát monitorovací ukazatele k návrhům objemu peněz k jednotlivým aktivitám. U silnic 2. a 3. třídy se mohou podporovat jen ty silnice, které jsou napojeny na síť TEN-T. Ostatní opravy silnice by měly zajišťovat kraje, jakožto vlastníci,“ poznamenala Dostálová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

6:30 Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

Jedním z hlavních témat voleb do Evropského parlamentu je v Česku Green Deal. Zejména z mimoparlamen…