5 procent na zbraně a Gaza. Brazilský prezident rozbíjel Západ

08.07.2025 8:17 | Zprávy

Brazilský prezident Lula da Silva zahájil summit zemí BRICS. Vynadal Izraeli za „genocidu v Gaze“, vynadal Trumpovi za ekonomický nátlak na svět a ostře odsoudil rozhodnutí členů NATO navýšit výdaje na obranu na 5 procent HDP. „Vždy je snazší investovat do války než do míru,“ řekl. „Strach z jaderné katastrofy se vrátil do každodenního života,“ tepal Alianci brazilský prezident.

5 procent na zbraně a Gaza. Brazilský prezident rozbíjel Západ
Foto: Repro Youtube
Popisek: Summit zemí skupiny BRICS

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva v neděli zahájil setkání zemí skupiny BRICS, kam patří Rusko, Čína, Indie, Brazílie i Jihoafrická republika, ale také Írán, Egypt nebo Spojené arabské emiráty. Jde o země, které můžeme označit za země globálního jihu. Na setkání nedorazili ani čínský prezident Si Tin-pching, ani ruský prezident Vladimir Putin. Čínu zastupoval premiér Li Čchiang.

Anketa

Žije se vám lépe, než před čtyřmi roky?

4%
96%
hlasovalo: 22119 lidí
 Brazilský prezident setkání využil k tvrdé kritice Západu. Nastínil hrozivou globální situaci.

Osmdesát let po konci druhé světové války a vzniku OSN „jsme svědky bezprecedentního kolapsu multilateralismu,“ řekl brazilský prezident v úvodu summitu. „Těžce vydobyté pokroky, jako jsou klimatické a obchodní dohody, jsou ohroženy.“ Varoval, že autonomie skupiny BRICS je zpochybňována.

Na slova brazilského prezidenta upozornil např. server britského listu The Guardian.

Lula da Silva těmto slovy reagoval mimo jiné na rozhodnutí 47. prezidenta USA Donalda Trumpa uvalit na země BRICS další cla, pokud budou hledat a vytvářet alternativní modely k americkému dolaru jako celosvětově nejzásadnějšího platidla. Lula da Silva Trumpovi za ekonomický nátlak vynadal.

Ale nezůstal jen u toho.

Spojené státy kritizoval i za provedení úderu v Íránu, jednu ze zemí BRICS, a odsoudil „genocidu v Gaze“, kterou, viděno očima brazilského prezidenta, páchá Izrael.

Do třetice vynadal státům NATO, že se rozhodly navýšit výdaje na obranu o 5 procent, k čemuž došlo v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině, která trvá již čtvrtý rok.

Britský The Guardian upozornil, že kritika brazilského prezidenta může mít svou váhu. 11 členů BRICS představuje 40 % světové populace.

Problém této skupiny je však v tom, že jednotliví členové nejsou stejně ekonomicky silní. Čína je ekonomicky mnohem silnější, než ostatní členové tohoto společenství a fakt, že čínský prezident Si Ťin-pching nepřijel na jednání do Brazílie význam celého uskupení BRICS částečně oslabuje.

„Vnitřní napětí v rámci BRICS se od roku 2014 výrazně zvýšilo,“ řekl Oliver Stuenkel, docent na Fakultě mezinárodních vztahů při Fundação Getulio Vargas (FGV) v São Paulu. „A od ruské invaze na Ukrajinu se situace ještě více zkomplikovala.“

Na země BRICS se obrátila i ekologická organizace Greenpeace a vyzvala členské státy, aby tzv. uchopily příležitost za pačesy, když Donald Trump odmítá více přispívat v boji za celoplanetární zlepšení klimatu.

Anketa

Jak hodnotíte práci Donalda Trumpa? (Ptáme se od 23.6.2025)

hlasovalo: 12431 lidí
 „Toto je seismická příležitost k prosazování odvážného a spolupracujícího globálního vůdčího postavení Jihu. Země BRICS, z nichž některé patří mezi klimaticky nejzranitelnější, musí využít této chvíle a zaujmout rozhodný postoj k lidem a planetě,“ uvedla Anna Cárcamo z Greenpeace Brazil.

Brazílie považuje summit zemí BRICS, který letos hostí, za velkou událost.

Na 17. setkání lídrů na vysoké úrovni přijaly země BRICS 126 závazků týkajících se globální správy věcí veřejných - financí, zdraví, umělé inteligence, změny klimatu a dalších strategických oblastí.

„Dokument s názvem ‚Posílení globální spolupráce Jihu pro inkluzivnější a udržitelnější správu věcí veřejných‘ potvrzuje závazek skupiny posilovat multilateralismus, bránit mezinárodní právo a usilovat o spravedlivější globální řád,“ oznámilo uskupení.

„Chceme znovu potvrdit náš závazek k duchu BRICS, který spočívá ve vzájemném respektu a porozumění, suverénní rovnosti, solidaritě, demokracii, otevřenosti, inkluzi, spolupráci a konsensu,“ shodli se také lídři BRICS.

Členové uvítali skutečnost, že ruský prezident Vladimir Putin se k jednáním připojil alespoň virtuálně.

Server katarské televize Al-Džazíra v souvislosti s konáním summitu upozornil na skutečnost, že se členové skupiny důsledně vyhnuli kritice Ruska za údery na Ukrajině, ale neopomněli kritizovat Ukrajinu za údery na ruské půdě.

Společně vyzvali k větší účasti rozvojových zemí, zejména zemí v Africe, Latinské Americe a Karibiku, v globálních rozhodovacích procesech a strukturách.

Anketa

Měl Izrael právo udeřit na Írán?

18%
78%
hlasovalo: 14274 lidí
 Jasně se také postavili za vznik palestinského státu.

Vůbec poprvé prý v agendě BRICS hraje významnou roli umělá inteligence. Společenství představilo společný pohled globálního Jihu na tuto inovativní technologii. „Je zapotřebí kolektivního globálního úsilí k zavedení správy AI, která bude dodržovat naše společné hodnoty, řešit rizika, budovat důvěru a zajišťovat širokou a inkluzivní mezinárodní spolupráci a přístup,“ stojí ve společném prohlášení.

Členské státy BRICS uvítali Bělorusko, Bolívii, Kazachstán, Kubu, Nigérii, Malajsii, Thajsko, Vietnam, Ugandu a Uzbekistán jako nové partnerské země BRICS – tento status je řadí na úroveň pod plnoprávné členství a umožňuje bloku prohloubit spolupráci s nimi. Novým plnohodnotným členem uskupení se stala Indonésie.

Podle serveru katarské televize Al-Džazíra má o členství v bloku BRICS zájem asi 30 zemí.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 24 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak snad můžeme doufat v sílu velikých a příčetných: , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 08.07.2025 8:45:37
Čína, Indie, Indonésie, Brazílie, Pákistán, Írán, Vietnam, Egypt, Jihoafrická republika, Rusko. Západní civilizaci už prostě nelze věřit ani svěřit naprosto nic.

|  12 |  0

Další články z rubriky

O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…