50 dětí ze Sýrie do Česka. Většinou chlapci ve věku 12-17 let. Přeci máte soucit, Češi, je na stole nový návrh

12.09.2018 7:58

Až padesát sirotků ze Sýrie by mohlo přijít do Česka. Tento plán stále prosazuje europoslankyně Michaela Šojdrová. A jednat se o tom bude dokonce i na půdě českého Senátu, a to již tento pátek. Píše o tom server HlídacíPes.org.

50 dětí ze Sýrie do Česka. Většinou chlapci ve věku 12-17 let. Přeci máte soucit, Češi, je na stole nový návrh
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

U kulatého stolu, který svolal předseda Výboru pro záležitosti EU Václav Hampl, se sejdou zástupci vlády, ministerstev zahraničních věcí a vnitra i v Česku žijící syrské komunity. Inspirací celého plánu je iniciativa zachráněného uprchlického Wintonova dítěte, britského lorda Dubse. 

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14273 lidí

Šojdrová tak sbírá podporu pro to, aby Česko přijalo pět desítek dětí mladších osmnácti let, které osiřely – převážně jde o chlapce ve věku od 12 do 17 let. „Rozhodně kvůli tomu nečekám slávu, naopak musím těžce vysvětlovat, že máme projevit solidaritu a tím spíše u dětí. Nechci to také dělat sólově, ale v dohodě se širší komunitou a s politiky KDU-ČSL,“ uvedla Šojdrová s tím, že vnímá, jak jde o politicky ožehavé téma. A má podporu právě Hampla, jehož podle jeho slov neopustil patologický optimismus. 

Původní text ZDE.

„Jsem přesvědčen, že navzdory strachu z imigrace z afrických zemí a z Blízkého východu, který dnes v ČR dominuje, existuje významná část občanů, pro něž je účast, soucit a pomoc lidem postiženým válkou, přírodními katastrofami nebo despotickými režimy velmi významnou hodnotou,“ dodal.

Šojdrová následně podotkla, že rozumí lidem, kteří mají obavy, neboť ona je má též. „Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ uzavřela se slovy, že není nutné dětem hned udělovat azyl.

„Pomoci pár dětem, kterým válka a krutý režim ničí život od mala na mnoha frontách, ale nejdrsněji ztrátou obou rodičů, je snad to nejmenší, čím můžeme svoji lidskost realizovat,“ dokončil pak pro server HlídacíPes.org Hampl.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …