750 miliard dolarů po nás chce Afrika a spol. Boj za klima se prodraží

19.10.2021 10:56

„Chcete, abychom nevypouštěli emise? Tak zaplaťte!“ Tak by se v kostce dal shrnout přístup rozvojového světa k tématu snižování emisí. Jak uvádí deník Wall Street Journal, částka už padla na konferenci v červenci. A není malá. Vyspělé země už se brání, že nemohou platit samy, svůj díl by měla přispět i Čína.

750 miliard dolarů po nás chce Afrika a spol. Boj za klima se prodraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tepelná elektrárna

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15331 lidí

Jak je známo, tzv. vyspělý svět se chce posunout od fosilních paliv k zeleným technologiím, aby se zpomalila klimatická změna. Ovšem i když se vyspělý svět oprostí od znečišťujících technologií, je zde stále otázka, co se bude dít v tzv. rozvojovém světě.

Jak píše deník Wall Street Journal, na letní klimakonferenci v Londýně jihoafrická ministryně životního prostředí Barbara Creecyová předložila vyspělému světu účtenku. 750 miliard dolarů ročně pro chudší země, aby se vzdaly fosilních paliv a chránily se proti dopadům globálního oteplování. Když tato suma zazněla, ze strany Johna Kerryho, který reprezentoval Spojené státy, se dle poradce jihoafrické ministryně neozvalo vůbec nic a ani ostatní zástupci západních zemí se nebyli o takové sumě ochotni bavit.

Sliby o pomoci s tranzicí na udržitelné zdroje padaly dlouho, skutek ale zatím dle WSJ utekl. A cena se v mezičase zvyšuje. Další klimatický summit se chystá na konec října. Podle klimatologů se bez spolupráce rozvojových zemí nepodaří naplnit cíle Pařížské dohody. Ale s tím, jak rozvojový svět bohatne, tak se očekává, že jeho emise porostou. A pokud jejich emise mají naopak klesat, tak tyto země požadují od rozvinutého světa finance.

„Bangladéš tvrdí, že potřebuje cyklónům-vzdorné domy. Kenya chce mít venkov plný solárních farem místo uhelných a plynových elektráren. Indie říká, že její klimatický plán bude jen do roku 2030 stát 2,5 bilionu dolarů,“ uvádí WSJ. Vyspělé země se ovšem brání, že není fér od nich takové sumy požadovat bez toho, aniž by na ně přispěly země se středním příjmem, zejména Čína.

Podle zemí rozvojového světa se nejedná o pomoc, ale o povinnost zaplatit kvůli klimatickým smlouvám OSN. Argumentují, že za globální oteplování od průmyslové revoluce mohou hlavně vyspělé státy a teď se od rozvojového světa čeká, že bude zároveň zvyšovat životní úroveň svých občanů a snižovat emise. A vyspělý svět měl skoro dvě století, kdy se o emise nikdo nezajímal. S potížemi při přechodu na zelené zdroje energie se perou i vyspělé státy, jak dokazuje nedávný raketový růst cen plynu a energií.

Na závěr dodejme, že Českou republiku klasifikuje OSN jako vyspělou ekonomiku. Tudíž i my bychom se teoreticky měli podílet na příspěvcích pro rozvojový svět.

Vyspělé ekonomiky
Zdroj: OSN

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…