A je to. Bradáčová dokončila dílo, Dalík nejspíš půjde k soudu

11.03.2014 7:07

Tým státní zástupkyně Lenky Bradáčové dokončil vyšetřování korupce při nákupu armádních obrněnců Pandur. Došlo tak na Marka Dalíka, pravou ruku bývalého premiéra Mirka Topolánka. Ten si měl zástupcům rakouské firmy Steyr říct o plných 450 milionů.

A je to. Bradáčová dokončila dílo, Dalík nejspíš půjde k soudu
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Anketa

Který pravicový politik je nejlepší?

56%
15%
4%
14%
hlasovalo: 9217 lidí

„Obviněný Marek Dalík byl předvolán k prostudování vyšetřovacího spisu v trestní věci, ve které se měl dopustit zvlášť závažného zločinu podvodu ve stadiu pokusu při nákupu kolových obrněných transportérů Pandur II,“ uvedl mluvčí vrchního zastupitelství Jan Kořán. V současnosti spis studuje Dalíkův advokát Tomáš Sokol.

Podle informací Lidových novin by na tento formální krok mělo navázat podání obžaloby. Již od října 2012 je Dalík obviněn, že se při jednáních o prodloužení kontraktu na pronájem obrněnců měl dopustit podvodu. Klíčovým momentem celého případu byla schůzka v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Tam se tehdy Dalík sešel se dvěma vysokými manažery společnosti Steyr a třemi dalšími osobami z okruhu zbrojařů.

Jeden z rakouských manažerů vypověděl, že mu Dalík během večera v soukromém rozhovoru nabídl pokračování pronájmu pandurů, a jako protihodnotu požadoval tři splátky po šesti milionech euro. Následně kriminalisté získali několik materiálů z firmy Steyr, popisující peripetie zakázky na pandury. Ty pro českou armádu objednal již ministr předcházející vlády Karel Kühnl. Topolánkova vláda uvažovala o výrazném seškrtání zakázky, a nakonec schválila pokračování pronájmu poloviny obrněnců. Cena ovšem klesla oproti původní jen zhruba o čtvrtinu a tento nepoměr okamžitě začal vzbuzovat otázky. Rozdíl totiž činil více než čtyři miliardy.

V prodloužení pronájmu měl zaúřadovat právě Dalík, který byl klíčovým zákulisním spolupracovníkem premiéra Topolánka. Jeho vina se nyní točí kolem požadavku, vzneseného v pražské restauraci. Tradiční problém tvrzení proti tvrzení měli podle Lidových novin vyšetřovatelé prolomit tím, že proti Dalíkovi získali hned několik svědectví. Navíc američtí manažeři rakouské firmy upozornili na nestandardní vyjednávání diplomacii USA.

Na obvinění z korupce by však svědectví ze schůzky těžko stačila. Vyšetřovatelé tedy problém obešli tím, že Dalíka obvinili z pokusu o podvod. Toho se měl dopustit tím, že sliboval ovlivnění nejvyšších ústavních představitelů ČR, ačkoliv v té době byl soukromou osobou, která oficiální cestou neměla k těmto lidem vůbec přístup. Sliboval tedy něco, co zákonnou cestou nemohl splnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…