A je to. Zeman potvrdil, že premiérem jmenuje Babiše

22.10.2017 15:13

Prezident Miloš Zeman vystupuje v neděli po volbách před diváky na webu Blesk.cz. Hned na úvod pořadu hlava státu nabídla svůj výklad úspěchu hnutí ANO, Svobody a přímé demokracie a Pirátů a výbuchu ČSSD a TOP 09.

A je to. Zeman potvrdil, že premiérem jmenuje Babiše
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Nechci teď debatovat o tom, co bylo a co nebylo překvapením. Vždycky jsem říkal občanům, že vyhraje ten nejlepší. Žádný politik by občanům neměl radit. Já jen radil, aby lidé k volbám šli,“ sdělil úvodem Zeman.

„Rozhodujícím faktorem pro úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany nebo hnutí je osobnost jejího předsedy. A tady vyznívají tři výrazné osobnosti – Andrej Babiš, Tomio Okamura a spolu s ním Ivan Bartoš za Piráty. My bychom si měli těchto lidí vážit, protože dovedli svoje strany k relativnímu úspěchu,“ sdělil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky


Na opačném pólu je podle něj nejstarší česká politická strana. „Bylo to neosobností jejího předsedy,“ rýpl do ČSSD. „Něco podobného je i TOP 09. Kdyby nebylo Dominika Feriho, tak by TOP 09 asi nebyla ve sněmovně. TOP 09 má v čele antilídra, který její voliče spolehlivě odpuzuje,“ řekl.

„Nyní je před námi daleko složitější jednání o koalicích. To musí v první řadě vést hnutí ANO. Prezident má jen doporučující hlas. Na druhé straně se budu snažit pomoci takovému procesu, aby zde vznikla silná a akceschopná vláda,“ dodal.

Fotogalerie: - Čekání na vítěze

Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Martin Stropnický

Ohledně sestavování vlády, které bude po volbách následovat, prezident uvedl, že bude podporovat takové řešení, které přinese stabilní vládu. Na přímý dotaz potvrdil, že premiérem jmenuje předsedu ANO Andreje Babiše. Situaci by podle něj změnilo pouze to, že Babiš nebude mít o funkci zájem.

„Dodržuji své sliby a slib zněl – jmenuji premiérem vítěze voleb,“ uvedl doslova prezident.

„Když jmenuji premiéra, a tím bude Babiš, budu dbát na to, aby byla vysoká pravděpodobnost nebo jistota, že jeho vláda získá důvěru,“ uvedl prezident.

S Andrejem Babišem se chce prezident sejít v pondělí. Dodal, že na schůzku se těší, protože Andrej Babiš má i „jisté osobní kouzlo“.

„Bohuslav Sobotka se své funkce držel, inu, jako jistý materiál košile,“ poznamenal naopak prezident ke končícímu premiérovi.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…