A je to. Zeman potvrdil, že premiérem jmenuje Babiše

22.10.2017 15:13

Prezident Miloš Zeman vystupuje v neděli po volbách před diváky na webu Blesk.cz. Hned na úvod pořadu hlava státu nabídla svůj výklad úspěchu hnutí ANO, Svobody a přímé demokracie a Pirátů a výbuchu ČSSD a TOP 09.

A je to. Zeman potvrdil, že premiérem jmenuje Babiše
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Nechci teď debatovat o tom, co bylo a co nebylo překvapením. Vždycky jsem říkal občanům, že vyhraje ten nejlepší. Žádný politik by občanům neměl radit. Já jen radil, aby lidé k volbám šli,“ sdělil úvodem Zeman.

„Rozhodujícím faktorem pro úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany nebo hnutí je osobnost jejího předsedy. A tady vyznívají tři výrazné osobnosti – Andrej Babiš, Tomio Okamura a spolu s ním Ivan Bartoš za Piráty. My bychom si měli těchto lidí vážit, protože dovedli svoje strany k relativnímu úspěchu,“ sdělil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky


Na opačném pólu je podle něj nejstarší česká politická strana. „Bylo to neosobností jejího předsedy,“ rýpl do ČSSD. „Něco podobného je i TOP 09. Kdyby nebylo Dominika Feriho, tak by TOP 09 asi nebyla ve sněmovně. TOP 09 má v čele antilídra, který její voliče spolehlivě odpuzuje,“ řekl.

„Nyní je před námi daleko složitější jednání o koalicích. To musí v první řadě vést hnutí ANO. Prezident má jen doporučující hlas. Na druhé straně se budu snažit pomoci takovému procesu, aby zde vznikla silná a akceschopná vláda,“ dodal.

Ohledně sestavování vlády, které bude po volbách následovat, prezident uvedl, že bude podporovat takové řešení, které přinese stabilní vládu. Na přímý dotaz potvrdil, že premiérem jmenuje předsedu ANO Andreje Babiše. Situaci by podle něj změnilo pouze to, že Babiš nebude mít o funkci zájem.

„Dodržuji své sliby a slib zněl – jmenuji premiérem vítěze voleb,“ uvedl doslova prezident.

„Když jmenuji premiéra, a tím bude Babiš, budu dbát na to, aby byla vysoká pravděpodobnost nebo jistota, že jeho vláda získá důvěru,“ uvedl prezident.

S Andrejem Babišem se chce prezident sejít v pondělí. Dodal, že na schůzku se těší, protože Andrej Babiš má i „jisté osobní kouzlo“.

„Bohuslav Sobotka se své funkce držel, inu, jako jistý materiál košile,“ poznamenal naopak prezident ke končícímu premiérovi.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…