A je to tu. První výzkum po vládní krizi. Sobotka prý dokázal něco nevídaného, zvrátil trend socdem

18.05.2017 14:55

Největší podpoře voličů se pět měsíců před sněmovními volbami těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí více než sedm procentních bodů. Nově vzniklá volební dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů by v květnu těsně překročila nutnou desetiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů. Strana TOP 09 se podle deklarovaných preferencí ocitá těsně mimo Poslaneckou sněmovnu.

A je to tu. První výzkum po vládní krizi. Sobotka prý dokázal něco nevídaného, zvrátil trend socdem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 22,9 procenta (pro srovnání – ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Popularita hnutí Andreje Babiše mezi respondenty vlivem aktuálních událostí poklesla. S výrazným odstupem druhé nejvyšší vyjádřené podpory dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 15,2 procenta respondentů. Oproti předchozímu měření došlo k jednoprocentnímu nárůstu obliby této vládní strany.

Bronzovou příčku v preferencích si nadále udržuje KSČM s naměřenými 11,7 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a rovněž zaznamenaným drobným poklesem podpory dotázaných. Čtvrté místo obsadila nově vznikající volební koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými (STAN), které vyjádřilo sympatie 10,3 procenta potencionálních voličů, a tím by v květnu poměrně těsně překročila povinnou desetiprocentní volební hranici nutnou pro volební dvojkoalice.

Meziměsíční vývoj preferencí

 

U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně je TOP 09 s naměřenými 4,9 procenty deklarované podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), tedy na samé hranici sněmovního úspěchu.

Realisté s Petrem Robejškem skončili se 2,8 procenta vyjádřené podpory. TOP 09, ale i SPD, Piráti a Realisté zaznamenali mírný nárůst potencionální voličské podpory. Ten se naopak dlouhodobě nedaří nově budované ODA. V průzkumu nebyla znovu ani zmíněna.

Aktuální šetření preferencí agentury Phoenix research bylo provedeno na vzorku 1021 respondentů ve dnech 1. 5. – 15. 5. 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…