A je to tu zase. Z Rakouska hrozí, že Česku zatnou tipec s čerpáním dotací

20.09.2015 10:14

Rakouský kancléř Werner Faymann pohrozil zemím, které odmítají pevné kvóty na rozdělení běženců v Evropské unii, že přijdou o peníze z evropských fondů. Řekl to v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag. Podobný návrh už dříve zazněl i z Německa, Evropská komise jej však odmítla mimo jiné s tím, že je z právního hlediska nemožný. Mezi státy odmítající kvóty patří i Česko.

A je to tu zase. Z Rakouska hrozí, že Česku zatnou tipec s čerpáním dotací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Podle Faymanna není udržitelná současná situace, kdy se běženci v podstatě nekontrolovaně pohybují po Evropské unii a většina z nich míří do tří států - Německa, Rakouska a Švédska. "Potřebujeme jiný systém, a to závazné kvóty pro všechny země EU," řekl rakouský kancléř s tím, že se o zodpovědnost za řešení situace s uprchlíky musí podělit všichni.

"Pokud se některé země nadále budou chovat nesolidárně, měly by čelit následkům. Těmto zemím by měly být kráceny evropské finanční prostředky," řekl dále Faymann. Odpor vůči pevným kvótám je zejména v zemích střední Evropy, mimo jiné v Česku a na Slovensku.

O kvótách na rozdělení běženců budou v úterý jednat unijní ministři vnitra

Hrozba, že země odmítající kvóty na běžence přijdou o přístup k evropským fondům, už dříve zazněla z Německa. Nejprve s ní vystoupil ministr vnitra Thomas de Maiziére, který se přitom odvolával na údajný návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, ministra následně podpořil i vicekancléř Sigmar Gabriel. Naopak kancléřka Angela Merkelová takový návrh odmítla, podle ní výhrůžky nemohou zajistit evropskou jednotu.

Evropská komise odmítla, že by Juncker s podobným plánem přišel. Zároveň uvedla, že k realizaci navrhovaného opatření není právní základ. Čerpání peněz z evropských fondů se řídí smlouvou mezi EK a jednotlivými zeměmi a finanční prostředky je možné odebrat pouze na základě důvodů obsažených v této smlouvě.

O kvótách na rozdělení běženců budou v úterý jednat unijní ministři vnitra. Ve středu se situací kolem uprchlíků bude zabývat mimořádný summit EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…