A je to zpět. Jako za Kalouska. Hašek slyšel Fialu a má jasno

18.10.2021 10:11 | Ze sítí

Kandidát na premiéra Petr Fiala v nedělních Otázkách Václava Moravce popsal, jak chce české veřejné finance znovu postavit na nohy. Někdejší první místopředseda ČSSD už tuší, co to může znamenat v praxi. Varoval, že kupříkladu policisty a hasiče čekají zlé časy.

A je to zpět. Jako za Kalouska. Hašek slyšel Fialu a má jasno
Foto: FB M. Haška
Popisek: Michal Hašek, náměstek ministra vnitra

Předseda ODS a kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala v nedělních Otázkách Václava Moravce konstatoval, že jako možný příští předseda vlády bude tlačit na své ministry, aby ve svých resortech hledali a nalezli úspory.

Zdůraznil, že hospodaření celé republiky je znovu třeba postavit na nohy, ale to se povede jen tehdy, pokud bude důkladně přepracován i rozpočet na příští rok. Poslední rozpočet podle Babišovy vlády skončí pod stolem jako rozpočet absolutně špatný a budoucí vláda ho přepracuje. To však bude znamenat, že Česko začne rok 2022 v rozpočtovém provizoriu.

„Já kdybych měl tu možnost, tak bych dal každému ministrovi za úkol, aby našel ve svém resortu úsporu ve výši 6 procent, což fakt není moc. Tak nakonec ušetříme těch 100 miliard. Kdybych to řekl v domácnosti, tak lidé podle mého názoru těch 6 procent najdou. Takže to musí dokázat i stát,“ zdůraznil Fiala.

A někdejší statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek vyrazil do útoku. Popsal, jak takovéto šetření může vypadat v praxi. Neskrývá obavy, že si Česko znovu projede tupými škrty z časů premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

„Jsem velmi zvědav třeba na vnitro a bezpečnostní sbory. Roky 2010-2011 se mohou vrátit rychle, slovy sloganu TOP 09 'víc než si myslíte'... Jen je mi líto policistů a hasičů, protože se mohou zřejmě rozloučit nejen se zvýšením platů o 1400 Kč v roce 2022, ale jak ušetřit při dramaticky se zvyšujících cenách energií a PHM, to bude fuška a obávám se, že na úkor fungování složek IZS. Vrátí se zpět k Potěmkinům typu nových služeben 'P1000' s novými televizemi, které ovšem nesměli zapínat? Budou muset krajští ředitelé Policie ČR a HZS po 10 letech opět žádat hejtmany o pomoc s penězi na provoz - na benzín a naftu? A co dotační tituly MV pro dobrovolné hasiče? Také přijdou seškrtat, jenom aby se ukázalo, že nové vládní koště dobře mete? Varuji před tupými účetními operacemi zvláště v oblasti vnitřní bezpečnosti státu, to skutečně není na místě,“ varoval Hašek na sociální síti Facebook. 

Michal Hašek vyhlíží zlé časy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …