A pak že bez práce nejsou koláče. Až sto tisíc za osm dní ve sněmovně, to je plat některých poslanců

10.11.2012 6:50

Bez práce nejsou koláče? Toto rčení patrně neplatí pro některé poslance Parlamentu ČR. Deník Právo uvádí, že někteří z nezařazených poslanců, kteří nejsou členy žádného sněmovního výboru, pobírají plat až sto tisíc korun hrubého za zhruba osm odpracovaných dní ve sněmovně. Pokud nepočítáme činnost těchto poslanců ve volebních obvodech, scvrkává se jejich práce pouze na účast při jednání dolní komory.

A pak že bez práce nejsou koláče. Až sto tisíc za osm dní ve sněmovně, to je plat některých poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní balíček reforem byl přijat sněmovnou

Politici mají tedy čas i na vedlejší aktivity, jako třeba bývalý člen Věcí veřejných a exministr školství Josef Dobeš, který Právu přiznal, že jezdí po republice a připravuje založení svého nového Hnutí pro sport. Ačkoli nebyl čtvrt roku ani na zasedání svého bývalého klubu VV, který opustil tento týden, bere základní plat s náhradami.

"Přiznám se, že jednání kolidují s mými aktivitami, což je zakládání Hnutí pro sport. V pondělí a úterý objíždím regiony a setkávám se se sportovci a s lidmi, kteří mají ke sportu blízko. Ve čtvrtek jsem byl ve středních Čechách, což byl čtvrtý kraj, kam jsem přijel, popisuje Dobeš svoji mimoparlamentní činnost.

Podobně je na tom bývalá místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09). Poté, co bylo proti ní zahájeno stíhání v kauze letounů CASA, vzdala se funkce a zůstala jen v podvýboru pro státní vyznamenání a jednací řád. "Nechci být nikde zařazena do chvíle, než se můj případ vyřeší,“ řekla Parkanová deníku Právo.

Bárta by zařadit chtěl, není místo

Nedobrovolně přišli o své členství ve výborech bývalý poslanec ODS Michal Doktor nebo bývalý véčkař Jaroslav Škárka. Ten zůstal pouze v komisi pro kontrolu Národního bezpečnostního výboru a v delegaci Parlamentního shromáždění pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. A to znamená pouhých sedm zasedání komise od začátku volebního období a několik zahraničních cest spojených s členstvím v delegaci.

Volný zůstává i Vít Bárta, který rezignoval na členství v rozpočtovém a organizačním výboru. Nechtěl se prý nechat odvolat koalicí poté, co byl nepravomocně odsouzen za uplácení a co véčkaři odešli do opozice. "Chtěli bychom ho zařadit do výboru, ale vzhledem k tomu, že nikde není volno, záleží to na dohodě s jinými kluby,“ řekla Právu Bártova manželka a předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová.

Bez zařazení je i nový člen sněmovny Roman Pekárek, který získal mandát po rezignaci rebela ODS Ivana Fuksy. Vzhledem k tomu, že Pekárek přestal být členem klubu, nelze předpokládat, že ny někdy v budoucnu obsadil místo v nějakém výboru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…