A pak že to nepůjde. Lednový rozpočet měl největší přebytek od roku 2000

02.02.2013 8:56

Stát letos v lednu hospodařil s přebytkem 42,4 miliardy korun, což je dvakrát více než v lednu loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší lednový přebytek od roku 2000. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Loni rozpočet skončil deficitem 101 miliard korun.

A pak že to nepůjde. Lednový rozpočet měl největší přebytek od roku 2000
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

"Na základě lednového plnění rozhodně nelze činit žádné závěry ohledně celého roku. Kromě toho se v lednu ještě neprojevil vliv změn daně z přidané hodnoty od ledna 2013," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Sazby DPH od ledna 2013 stouply o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Na růstu příjmů se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy

"Rekordně vysoký přebytek rozpočtu po prvním měsíci roku vypadá impozantně, z hlediska celého roku má ale malou vypovídací schopnost," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Leden bývá podle něj vždy z hlediska plnění rozpočtu netypickým měsícem. Ten letošní navíc ovlivní významné změny snad ve všech druzích daní, takže je těžké celoroční skutečnost predikovat, dodal.

Celkové příjmy 125 miliard Kč byly proti lednu 2012 vyšší o 24,8 miliardy Kč. Celkové výdaje 82,6 miliardy Kč ke konci ledna 2013 jsou o 3,4 miliardy Kč nad úrovní ledna 2012.

Na růstu příjmů se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery (o 18,8 miliardy Kč) a daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení (o 7,1 miliardy Kč). Podílely se na tom zejména příjmy z EU, které byly meziročně o 16,6 miliardy Kč vyšší. Z toho růst o 9,3 miliardy Kč se týkal příjmů na krytí výdajů na Společnou zemědělskou politiku.

Inkaso DPH meziročně vzrostlo o 1,9 miliardy

Hlavním zdrojem růstu daňových příjmů bylo inkaso spotřebních daní (včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření) ve výši 21,5 miliardy Kč, což je o 4,9 miliardy více než v lednu 2012. Na tom se podílel zejména příjem spotřební daně z tabákových výrobků, který meziročně vzrostl o 5,2 miliardy Kč. Zde se projevil vliv předzásobení tabákovými výrobky z důvodu zvýšení sazeb od ledna 2013. Splatnost daně je 60 dní, tudíž se předzásobení projeví na výnosu zejména až v únoru.

Inkaso DPH 34,6 miliardy Kč meziročně vzrostlo o 1,9 miliardy Kč. V lednovém plnění se podle MF ještě neprojevila změna sazeb DPH od roku 2013, naopak zde prý ještě doznívá vliv zvýšení spodní sazby v roce 2012. Příjmy z DPH v lednu sice meziročně solidně vzrostly, to ale bylo dáno spíše slabými výsledky obchodu z prosince 2011 než vysokou aktivitou v loňském vánočním období, upozornil Sobíšek.

Největší objem peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Koncem ledna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 36,4 miliardy Kč, což znamenalo meziroční pokles o 3,3 miliardy korun. Na meziročním růstu celkových výdajů se podílely nejvíce neinvestiční transfery fondům sociálního a zdravotního pojištění 8,4 miliardy Kč, které vykázaly meziroční růst o čtyři miliardy. Důvodem byla lednová předsunutá čtyřmiliardová platba pojistného.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…