A takto prohrál McCain s Obamou... Komentátor navádí Trumpa, jak se to má dělat

07.11.2020 9:22

Až dojde v USA k sečtení všech hlasů, současný šéf Bílého domu Donald Trump v prezidentských volbách může prohrát. Že prohrávat neumí, dokazuje svými emotivními výstupy v povolebních projevech. Komentátor Lidových novin Petr Kamberský proto na příkladu zesnulého amerického senátora Johna McCaina dává za příklad, „jak prohrává bojovník“.

A takto prohrál McCain s Obamou... Komentátor navádí Trumpa, jak se to má dělat
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfkomentátor LN Petr Kamberský

V roce 2008 kandidoval McCain za Republikánskou stranu v prezidentské volbě, kterou vyhrál jeho soupeř, kandidát Demokratické strany Barack Obama. Stejně tak Kamberský připomíná i McCainovu prohru v republikánských primárkách v roce 2000, kdy byl v nejlepších letech, ale byl poražen Georgem W. Bushem.

Na McCaina si vzpomněl ve chvíli, kdy slyšel první povolební řeč (poraženého) prezidenta Donalda Trumpa. „Hněvivý proslov, který místo přiznání porážky či čekání na konečné výsledky překypoval šokujícími obviněními (podvod, falšování hlasů, ukradené volby) a výzvami k protiústavní činnosti (zastavte sčítání!),“ píše Kamberský,

Existuje i jiný způsob, jak prohrát. Pro představu připojuje, jak ke svým příznivcům po prezidentských volbách promlouval poražený John McCain.

„Přátelé, došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil, a vyslovil se jasně. Před krátkou chvílí jsem měl tu čest zatelefonovat senátorovi Baracku Obamovi a blahopřát mu. Blahopřát mu ke zvolení příštím prezidentem země, již oba milujeme. V tak dlouhém a náročném utkání, jako byla tato kampaň, si vítěz zasluhuje můj respekt už jen pro samotnou vytrvalost. Ale to, že dokázal probudit naději v tolika milionech Američanů, kteří předtím mylně věřili, že volba prezidenta pro ně nic nezmění a stejně na ni nemají žádný vliv, je něco, co hluboce obdivuji a za co zaslouží jen slova chvály.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4493 lidí
Toto jsou historické volby a já si uvědomuji mimořádný význam, jaký mají pro Afroameričany a jak obzvláštní hrdost musejí dnes večer cítit. Senátor Obama dokázal něco výjimečného, pro sebe i pro svou zemi. Za to mu tleskám a vyjadřuji upřímnou soustrast, že se jeho milovaná babička nedožila toho dne – ačkoliv nás naše víra ujišťuje, že odpočívá v pokoji a že je velmi pyšná na toho dobrého muže, jehož pomohla vychovat,“ zněla od McCaina směrem k Obamovi slova uznání.

Zmínil, že senátor Obama měl odlišné názory, přeli se o ně, a on zvítězil. „Mnoho z těchto rozdílů přetrvává. Naše země prožívá těžké časy a já se dnes večer zavazuji, že udělám vše, co bude v mých silách, abych mu pomohl vést nás skrze současné obtíže,“ pokračoval McCain.

Vyzval všechny Američany, kteří ho podporovali, aby se přidali nejen s blahopřáním, ale aby stejně jako on nabídli novému prezidentovi dobrou vůli a upřímnou snahu najít společnou cestu a zanechat pro své děti a vnoučata silnější, lepší zemi, než jakou zdědili.

„Je přirozené dnes cítit zklamání, ale zítra se musíme posunout dál. Bojovali jsme tak tvrdě, jak jsme mohli. Tato kampaň pro mě byla a zůstane velikou poctou. Mé srdce je naplněno vděčností za tuto zkušenost a vděčností americkému lidu za to, že jsem mohl vést poctivý boj – než přišlo rozhodnutí, že senátor Obama a můj starý přítel, senátor Joe Biden, budou mít tu čest nás vést na následující čtyři roky.

Dnes večer, více než kdy jindy, nemám ve svém srdci nic než lásku pro naši zemi a pro všechny její občany, ať už podporovali mě, nebo senátora Obamu. Přeji hodně štěstí a Božího požehnání muži, který byl můj oponent a který bude můj prezident. Američané se nikdy nevzdávají. Nikdy se neschováváme před historií. My historii vytváříme. Děkuji, Bůh vám žehnej a Bůh žehnej Americe,“ zakončil McCain projev v roce 2008, kdy ho v prezidentských volbách porazil Obama.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…