A teče krev: Michal Hašek vypálil na Sobotku narážku na blízkého "privatizačního" přítele

29.10.2013 8:43

V sociální demokracii probíhá otevřený vnitrostranický souboj. Vůbec první útok na slabé místo šéfa strany Bohuslava Sobotky na sebe nenechal dlouho čekat. První místopředseda ČSSD Michal Hašek uvedl, že chce stranu odstřihnout od vlivu "advokátů spojených s privatizací státního majetku", čímž nepřímo ukázal na Sobotkova blízkého přítele Radka Pokorného, vlivného advokáta a předsedova blízkého spolužáka z gymnázia i univerzity.

A teče krev: Michal Hašek vypálil na Sobotku narážku na blízkého "privatizačního" přítele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ČSSD Michal Hašek

Anketa

Má Bohuslav Sobotka odejít z čela ČSSD? (anketa vypsána 29. října)

38%
62%
hlasovalo: 10436 lidí

Předsednictvo ČSSD vyzvalo Bohuslava Sobotku, aby odstoupil ze své funkce předsedy strany, šéfem vyjednávacího týmu je Michal Hašek, podle kterého proběhlo vše v souladu s demokratickými principy sociální demokracie.

"Rozumím tomu, že se panu Sobotkovi nelíbí, že ho předsednictvo strany vyzvalo k rezignaci. Ale pokud je skutečným demokratem a ctí rozhodnutí orgánů ČSSD, tak předpokládám, že by pan Sobotka měl takovou výzvu vyslyšet. To je první moment," říká Hašek v rozhovoru pro deník Právo.

"Tím druhým je, že jsem velmi znepokojen, když čtu některé výroky, například výroky Miroslava Kalouska, známého přítele ČSSD, soc. dem. vlád a soc. dem. premiérů ve vztahu k Bohuslavu Sobotkovi. A je mi velmi líto, že se výroky Miroslava Kalouska až nápadně kryjí s výroky například Jiřího Dienstbiera," upozorňuje jihomoravský hejtman. Myslí si, že to svědčí o sbližování ČSSD a TOP 09.

Kompletně a ze všech stran o válce v ČSSD ZDE

OutStreamVideoPlayer

Sobotkovo slabé místo

Sobotka zase hovoří o vlivu kancléře Vratislava Mynáře nebo prvního místopředsedy SPOZ Martina Nejedlého. To Hašek odmítá a naopak obrací pozornost směrem k předsedovi strany. "Musím zdůraznit, že soc. dem. budou řídit pouze legitimní orgány strany, tedy politické grémium, předsednictvo a ústřední výbor. ČSSD už nebudou řídit advokáti spojení s privatizací státního majetku," zdůraznil Hašek.

Ačkoli nebyl konkrétní, redaktor deníku Právo vyslovil v této souvislosti jméno Sobotkova blízkého přítele, advokáta a lobbisty Radka Pokorného. Hašek jej nevyvrátil. "Myslím některé osobní přátele pana předsedy Sobotky, jak se o nich v minulosti vyjadřoval v tisku," odvětil pouze Michal Hašek. Radek Pokorný jako advokát pracoval na převodu OKD na Zdeňka Bakalu (miliardáře blízkého TOP 09). Angažovat se měl i v kauze zkrachovalé Investiční a poštovní banky a mimoto realizoval i několik lukrativních zakázek pro ČEZ.

Hašek je hlavním vyjednavačem o budoucí podobě koalice. Stranu nyní čeká jednání ústředního výboru, prozatím je platné usnesení, že kandidátem na premiéra je předseda Sobotka. Kromě toho bude prý Hašek iniciovat také svolání co nejdřívějšího sjezdu ČSSD.

S ODS a TOP 09 do koalice ne

Nyní jsou naplánovány schůzky s hnutím ANO Andreje Babiše, Hašek je prý také v kontaktu s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem. Vyjednávací týmy nyní ladí své časové možnosti, načež v nejbližších dnech započnou jednání o možné spolupráci. "Samozřejmě platí, že se sejdeme postupně i se zástupci dalších politických stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně, tedy s ODS, TOP 09 a také Úsvitem. Jasně říkám, že platí předvolební závazek ČSSD, s ODS a TOP 09 nebudeme jednat o vládě," říká jasně politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…