A teď je odpovědnost za Lipavského na Fialovi. Novinář z ČT spekuluje o dohodě, která za tím může být

13.12.2021 20:41

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu včetně sporného kandidáta na ministra zahraničí Jan Lipavského (Piráti), po schůzce v Lánech to tisku oznámil designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Prezident tím rezignoval na možnost pomoci nové vládě stát se přijatelnou i pro své odpůrce, zní na sociálních sítích některé z reakcí známých jmen. Nechce se jim věřit, že by si Zeman za takový ústupek nekladl podmínky. Fiala si je snad dobře vědom toho, že výsledky ministrování Lipavského si odteď bere na triko.

A teď je odpovědnost za Lipavského na Fialovi. Novinář z ČT spekuluje o dohodě, která za tím  může být
Foto: Hana Brožková
Popisek: Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský

„Jsem rád, že vám mohu oznámit závěr mé hodinové schůzky s prezidentem Zemanem. Vláda ČR bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji navrhl, tedy včetně kandidáta na ministra zahraničních věcí pana Lipavského,“ oznámil dnes po jednání s prezidentem Fiala.

Pro mnohé skutečně překvapivý ústupek od prezidenta Zemana, který v pátek tvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Obecně je také známo, že Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně.

Zeman by měl tento nenadálý obrat vysvětlit, míní právník Pavel Hasenkopf: „Jestliže ustoupil, čekal bych, že prezident dovysvětlí, proč je Jan Lipavský najednou akceptovatelný, on se přes víkend nějak změnil?“ zajímá jej, jaké argumenty mohly prezidenta dovést k rozhodnutí, že odmítanému Lipavskému dal nakonec zelenou.

Zároveň připomíná, že pětikoalice tím pro její odpůrce bude ještě více nepřijatelnou: „Z lidí, kteří se dostavili k volbám, Fialova vláda nereprezentuje 57 % a podstatná část z nich Fialovu vládu nikdy neakceptuje. Prezident Zeman dnes rezignoval na možnost pomoci Fialově vládě stát se přijatelnou i pro své odpůrce,“ pokračuje právník.

Když už se tak stalo a Lipavský stane v čele české diplomacie, očekává omluvu za své výroky v rámci zahraniční politiky, které prezident považuje za nepřijatelné: „Čekal bych, že Jan Lipavský se nyní veřejně omluví za svůj nápad, aby se Sudetoněmecké dny konaly v Čechách, přihlásí se k visegrádské spolupráci a k podpoře Izraele, aby ukázal, že prezidentovy výhrady se staly bezpředmětnými,“ uzavírá Hasenkopf svůj komentář.

Jmenování Lipavského se na svém facebooku věnoval také redaktor České televize Petr Vašek. Jen stěží dokáže uvěřit tomu, že by Fialovy přesvědčovací schopnosti byly na takové úrovni, že by Zemana o Lipavském přesvědčil bez toho, aniž by prezidentovi bylo přislíbeno, že mu vyjdou v jistých záležitostech vstříc: „Dnešek znovu ukázal, že ani v politice se člověk nemá bát a stát si až do poslední možné chvíle za svým, a Petr Fiala dokázal, co chtěl. Jen teda vážně nevěřím, že Miloš Zeman neměl žádné podmínky, na to sleduju českou politiku moc dlouho,“ napsal s tím, že to se zřejmě ukáže třeba na jménech nových velvyslanců.

Nyní leží česká zahraniční politika na bedrech Petra Fialy, přidává svůj názor také bezpečnostní expert Andor Šándor. „Teď už je odpovědnost za výkon české diplomacie v rukou pana Lipavského na premiéru Fialovi. Prosadil si ho (???), je jeho generál,“ konstatuje.

Vládní koalice za Lipavským stála. Její lídři se shodli na tom, že v případě nejmenování Lipavského budou muset podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Ústavní soudci by měli poté vymezit ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů, z toho nakonec tedy sešlo. Přesto slibují, že v budoucnu bude třeba prezidentské pravomoci v této záležitosti jasně definovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …