A teď si, děti, vezměte nikáb a po muslimsku se pomodlíme. Neděláme si legraci, takto to dnes vypadalo v české škole

21.10.2015 19:32

Paní učitelka na základní škole Komenského v Trutnově se rozhodla svým žákům zpestřit výuku. Do hodiny přišla oblečená do tradičního arabského šatu nikábu, ukazovala žákům, co muslimové nosí na hlavách, a hodinu ukončila tím, že dětem ukázala, jak se muslimové modlí. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

A teď si, děti, vezměte nikáb a po muslimsku se pomodlíme. Neděláme si legraci, takto to dnes vypadalo v české škole
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

7. A na Základní škole Komenského v Trutnově zažila malé zpestření. Místní učitelka Zuzana Růžičková totiž přišla do hodiny v tradičním arabském nikábu, ukázala dětem i obvyklé pokrývky hlavy a hodinu zakončila tím, že dětem předvedla, jak se muslimové modlí.

Její snahy se však setkaly s velmi negativními reakcemi, až musel zakročit samotný ředitel školy. „Téma islámu je součástí osnov a učí se o něm v předmětu dějepis. Jde o část výuky, ve které žáci získávají informace stejně jako o křesťanství, židovství, buddhismu atd. Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje,“ napsal na stránky školy ředitel Petr Horčička.

Vyjádření školy zde

Zastává se kantorky, která podle něj jen žákům zpestřila hodinu a rozhodně nijak nepropagovala islám. „Informace o minulosti a současnosti islámu měly žákům téma přiblížit,“ vysvětlil Horčička a omluvil se za „formulaci o společné modlitbě“, která podle něj je nešťastná a „neodpovídající skutečnému závěru vyučovací hodiny“.

Na internetu se mezitím však rozhořela bouřlivá diskuse. Část jejích účastníků trvala na tom, že do školy náboženství nepatří, a druzí pak argumentovali tím, že by děti měly získávat informace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…