A tohle je, milé děti, správný názor... Ransdorfa pořádně nadzvedl Člověk v tísni, který poučuje žáky o ruské propagandě

11.11.2015 18:41 | Zprávy

„Já osobně nepotřebuji Člověka v tísni vůbec na nic a zejména jej nepotřebuji na to, aby mi vysvětloval, co je, nebo co není správné,“ reagoval komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) na konto nového počinu neziskové organizace. Člověk v tísni, jemuž šéfuje Šimon Pánek, totiž rozjel na školách nový projekt v rámci svého zavedeného festivalu Jeden svět na školách, který středoškolákům vysvětluje podrobnosti o anexi Krymu či o tom, jak se ruská propaganda projevuje přímo v Česku. „Jestli to neumí zařídit Ministerstvo školství svými silami a ujme se toho nezisková organizace, tak s tím problém nemám,“ reaguje na totéž bývalá šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

A tohle je, milé děti, správný názor... Ransdorfa pořádně nadzvedl Člověk v tísni, který poučuje žáky o ruské propagandě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Miloslav Ransdorf

Festival Jeden svět kromě toho, že každoročně přináší přehlídku dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv, ještě každý rok připravuje pro základní školy (Jeden svět pro děti) a střední školy (Jeden svět pro studenty) různé vzdělávací programy (Jeden svět na školách). Ty nejnovější jsou zaměřené na vysvětlování ruské propagandy, anebo na hledání příčin anexe Krymu.

Ruské propagandě v Česku se věnuje například lekce nazvaná Neověřená informace. Žáci si v hodině mohou přečíst článek o smrti dvou dětí, které zahynuly na Donbasu v důsledku ostřelování. Přečtou si zprávu z ruského serveru Sputnik vycházejícího v češtině, pak zhlédnou reportáž ruské televize NTV a poté informaci porovnají s reportáží BBC, která odhaluje, že šlo o účelovou mystifikaci a že smrt desetileté dívky byla vymyšlená.

Učitelé mohou do svých hodin zařadit jednotlivé lekce, kde nechybí filmy, diskuse a další výukové aktivity. Zatímco sami vyučující tvrdí, že o téma je mezi školami velký zájem - s materiály Jednoho světa na školách prý pracují učitelé a žáci na více než 3 300 základních a středních školách - Ministerstvo školství připouští, že téma je citlivé.

„Festival Jeden svět je pořádán nevládní organizací, která má zřetelný, obecně známý názorový profil a nelze od ní žádat ani očekávat striktní nestrannost a nezaujatost,“ reagoval resort ohledně výše zmíněných aktivit.

Podle Ministerstva školství je jen na zodpovědnosti ředitelů škol, aby rozhodli, zda je festival se svými světlými i stinnými stránkami pro žáky přínosem. Prý případnou jednostrannost informací má vyvažovat právě učitel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…