A už dost! Západ si začíná všímat, že Saúdská Arábie podporuje nenávistný islám

17.12.2015 9:22

Evropským politikům začíná docházet trpělivost s tím, že Saúdská Arábie financuje stavbu wahhábistických mešit po celém ve světě. Upozornil na to server iHNed.cz s odvoláním na list Financial Times.

A už dost! Západ si začíná všímat, že Saúdská Arábie podporuje nenávistný islám
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Na to, že z wahhábistických mešit vycházejí nebezpeční islamisté, nedávno upozornil německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Wahhábismus je radikální verze islámu přitahující extremisty.

Spojení Saúdské Arábie se vzestupem radikálního islámu potvrzuje například Haras Rafiq, odborník na radikální islamismus z anglického think-tanku Quilliam. Podle něj získal wahhábismus, kdysi menšinová odrůda sunnitského islámu, v muslimském světě obrovský vliv právě kvůli finanční podpoře bohaté Saúdské Arábie.

Celý text je ZDE

„Když jste umírněný muslim a chcete si v Evropě založit mešitu, je to těžké. Ale pokud jste wahhábista, stačí vám zavolat na saúdské velvyslanectví a oni vám na to dají peníze,“ cituje server Rafiqova slova.

Podle serveru Saúdská Arábie v Evropě financovala stovky mešit a platí v nich i kazatele. Většinou jde o takzvané salafisty, kteří tvrdí, že se vrací k původnímu islámu. Ve skutečnosti patří k radikální verzi islámu, která je zaměřena proti „nevěřícím“ a „špatným muslimům“. Wahhábismus je jednou z odrůd salafismu.

Kolik peněz Saúdové dávají na podporu radikálního islámu ve světě, je téměř nemožné zjistit − finance jdou přes různé nevládní organizace, od bohatých jednotlivců i ze státní pokladny.

Podle studie Evropského parlamentu z roku 2013 vydala Saúdská Arábie od roku 1979 na podporu wahhábismu ve světě jen prostřednictvím svých charitativních organizací více než 10 miliard dolarů. Menšími částkami přispěly i další země z Perského zálivu. V posledních letech údajně zejména malý, ani ne dvoumilionový Katar.

Vznikl tak agresivní petroislám, jak šíření wahhábismu po celém světě nazval francouzský arabista Gilles Kepel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…