A už je to tady. Turecku po puči utíkají uprchlíci do Evropy. Stále více a více

19.08.2016 16:39

Politická situace v Turecku má neblahý vliv na migrační cestu směrem do Řecka. Ačkoliv dohoda mezi EU a Tureckem stále platí, nedávný nezdařený pokus o převrat měl za následek strmý vzrůst počtu migrantů, kteří se rozhodli vyrazit z Turecka přes Egejské moře směrem do Řecka. Informuje Hurriyet Daily News.

A už je to tady. Turecku po puči utíkají uprchlíci do Evropy. Stále více a více
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Do Řecka proudí navzdory dohodě EU a Turecka stále více migrantů, a to od chvíle, co v Turecku došlo k pokusu o převrat.

Například v období od 14. června do 14. července počet příchozích migrantů činil pouhých 37 osob. Od 15. července, kdy došlo k puči, do 17. srpna vzrostlo toto číslo na 2 335 osob a dalších 112 lidí musely zachránit pobřežní hlídky Turecka a Řecka.

V současnosti se tak v Řecku nachází 57 679 registrovaných migrantů. Přičemž od uzavření dohody mezi EU a Tureckem přišlo do země celkem 8 477 osob.

Dohoda však stále platí, a tak Řecko Turecku vrací migranty, kteří nemají právo na udělení azylu. Ve středu poslalo tímto způsobem zpět osm Syřanů charterovým letem.

Celý text v angličtině zde

Opět však přibývá i počet těch, které je nutné zachránit z rozbouřených vln. Řecká pobřežní stráž musela zasahovat nedaleko ostrova Kos, kde ztroskotalo 59 migrantů plujících na nafukovacím člunu.

Tentýž den zasahovala i turecká pobřežní stráž, jelikož v jejích vodách plující loď s 53 migranty na palubě měla technické problémy.

Denní průměř migrantů příchozích do Řecka od uzavření dohody stabilně klesal. V dubnu činil 121 lidí za den, v květnu již jen 55. Vzrostl opět v červenci, kdy došlo k puči. Tehdy do Řecka připlulo v průměru 59 lidí denně. Za posledních 24 hodin jich však připlulo více než 260.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…