A zase Diag Human. Zahučíme do toho za 20 miliard?

12.02.2018 9:05

Noční můra v podobě společnosti Diag Human se vrací. Ta totiž podala na Česko další arbitrážní žalobu za zmařenou zakázku s krevní plazmou, za kterou stát před lety zaplatil 327 milionů. Teď chce společnost Diag Human v investiční arbitráži na státu vysoudit ještě zhruba miliardu dolarů, dnes o tom informovaly Lidové noviny.

A zase Diag Human. Zahučíme do toho za 20 miliard?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

„Arbitrážní žaloba byla podána na základě dohody mezi Českou republikou a Švýcarskem o podpoře vzájemných invetic. Diag Human v žalobě neupřesnil požadovanou částku, ale uvedl, že se jedná o částku ne menší než jedna miliarda amerických dolarů,“ řekl LN tiskový mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec a dodal, že jeho resort žalobu obdržel v prosinci.

Společnost Diag Human má své oficiální sídlo v Lichtenštejnsku a už v počátku devadesátých let se snažila zrealizovat obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Jenže z obchodu nakonec sešlo, a to kvůli nepříznivém výroku, který o společnosti řekl někdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar. Firmě Diag Human pak za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 zaplatit 327 milionů korun.

Společnost se prý s Českem soudí i v dalších zemích, kterými jsou například Rakousku, Švýcarsko, Francie, zde ale Diag Human neuspěla. Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun i s úroky, požadavek firmy byl 14 miliard korun.

Resort financí sdělil, že zahájení současné arbitráže očekával. Už na jaře totiž poslala firma Diag Human předžalobní výzvu, kde škodu vyčíslila na 800 milionů korun. Čeká se proto tvrdá právní bitva. Tento týden informuje minstryně financí v demisi Alena Schillerová vládu o výsledku veřejné zakázky na právní zastupování v arbitráži. Na pomoc si prý bere americkou právní kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer.

Ministerstvo předpokládá, že se spor potáhne zhruba tři roky a na tuto dobu si také najímá právníky. Od 22. prosince běží státu dva měsíce na výběr rozhodce, který bude případ řešit. Celkem budou rozhodci tři. Druhého si vybere společnost Daig Human. Předsedu pak tito dva rozhodci jmenují z řad občanů třetího nezávislého státu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

14:59 Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém pravidelném podcastu BHS Expres přivítal proděkana…