A zase exministr Pavel Němec. Jeho kancelář vykoukla u milionové zakázky

08.07.2014 10:21

Třetina z více než tří milionů korun, které vyplatilo Ministerstvo zdravotnictví za nerealizovaný projekt, skončila u advokátů, kteří dostali zakázku bez soutěže přímo od kanceláře exministra Pavla Němce. O případu informuje server Aktuálně.cz s tím, že na začátku bylo zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.

A zase exministr Pavel Němec. Jeho kancelář vykoukla u milionové zakázky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Mělo prý jít původně o komplexní zajištění informačního systému, na něž chtělo ministerstvo dát bezmála 600 milionů korun. Stát ale projekt brzy stopnul, takže k realizaci nedošlo. Nicméně utratil přes 3,2 milionu korun. „Šlo o nehospodárné vynaložení finančních prostředků," vyjádřila se mluvčí NKÚ Olga Málková.

Šlo o to, že asi prý před čtyřmi lety začalo Ministerstvo zdravotnictví hledat firmu, která by měla vytvořit informační systém pro úřad. Aktuálně.cz informuje, že soutěž vyhrála firma IBM. Ale úřad tehdejšího ministra Leoše Hegera se rozhodl, že se nebude zakázka realizovat.

IBM prý neinkasovala žádné peníze, ale za projektové řízení bylo vyplaceno zhruba 2,1 milionu korun firmě Accenture Central Europe BV. A zbytek peněz, tedy asi 1,1 milionu, dostala advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Peníze tekly přes právníky

Aktuálně.cz uvádí, že důvodem, proč zakázku dostala, bylo pouze to, že si ji jako subdodavatele vybralo vedení z vlivné kanceláře, v níž působí i exministr Pavel Němec. V té době – v roce 2012 – prý měla s ministerstvem podepsanou smlouvu na poskytování právních služeb.

Podle informací zveřejněných na serveru Aktuálně.cz advokáti z Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři pracovali pro Hegerův úřad za stejných finančních podmínek jako kancelář Němec, Bláha, Navrátilová. Za každou hodinu inkasovali 3600 korun a pracovali údajně na velmi specializovaných úkolech přes 311 hodin. Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové měli advokáti na starosti analýzy a mimo jiné zjišťovali, jak od smlouvy s IBM odstoupit bez hrozby nějaké sankce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je zle. Do skandálu kolem  uprchlického paktu OSN se vložil Tomio Okamura. A oznámil...

13:35 A je zle. Do skandálu kolem uprchlického paktu OSN se vložil Tomio Okamura. A oznámil...

K paktu OSN o uprchlících se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci, kterou vys…