A zase ti Rusové. Teď se píše o tom, jak ovlivnili volby v Itálii

06.03.2018 17:23

Španělský deník El País přinesl informace o tom, jak Rusko ovlivňovalo nedělní parlamentní volby v Itálii.

A zase ti Rusové. Teď se píše o tom, jak ovlivnili volby v Itálii
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

Server španělského deníku El País zveřejnil analýzu, která ukazuje, jakým způsobem Rusko ovlivňovalo parlamentní volby v Itálii, a to skrze sociální sítě. Rusové prý přitápěli pod kotlem strachu z migrační krize, aby v Itálii posílily krajní strany, především strany krajní pravice. Pod zmíněným kotlem zatápěli lidé tím, že sdíleli příběhy ruského Sputniku. Příběhy ruského Sputniku prý předkládaly nepravdivý obraz o situaci v Itálii.

Sputnik ve zprávách psaných italsky tvrdil, že migranti nesou spoluvinu na špatné ekonomické situaci v Itálii. Vinu na této špatné situaci nese údajně také Evropská unie, která příliv migrantů umožnila. Ruský Sputnik např. Italům tvrdil, že v roce 2065 by počet migrantů mohl v populaci přesáhnout hranici 40 procent celkové populace. Sputnik také tvrdil, že tady někde bude třeba hledat kořeny „migrantského chaosu a sociální války“. Analýza dat prý ukázala, že 90 procent profilů, které sdílely Sputnik, v minulosti šířily antiimigrační názory.

El País k tomu dodává, že šiřitelé dezinformací se neopírali jen o Sputnik, ale také o jiné zdroje. Přidal také zmínku o tom, že ruský vliv na volby je zkoumán také ve Spojených státech.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Téma migrace hrálo zásadní roli v nedělních volbách. Strany, které k tomuto tématu nezaujaly jasné stanovisko, byly podle předvolebních průzkumů odsouzeny k neúspěchu. Ve společnosti existuje napětí právě kvůli dokola probíranému tématu migrace. Právě díky živení strachu z migrace ve volbách uspěl šéf Ligy Severu Matteo Salvini.

Pozici Ligy Severu podle nich posílil incident v italské Maceratě z počátku roku 2018, kdy bylo nalezeno rozřezané tělo osmnáctileté drogově závislé dívky ve dvou kufrech. Na vraždu této dívky reagoval další Ital tím, že střílel v ulicích na lidi, kteří mu připomínali migranty.

Informace ze španělského deníku šíří českým internetem například čerstvý ředitel neziskové organizace Evropské hodnoty Jakub Janda.

Zdroj: Facebook Jakuba Jandy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechutná píp. Děsivá výhrůžka Merkelové. Hrozí, že uprchlická vlna přejde přes Českou republiku. 70 milionů migrantů. Babiš, kníže, Doubrava, Keller či Okamura tohle vzkázali kancléřce

4:45 Nechutná píp. Děsivá výhrůžka Merkelové. Hrozí, že uprchlická vlna přejde přes Českou republiku. 70 milionů migrantů. Babiš, kníže, Doubrava, Keller či Okamura tohle vzkázali kancléřce

ANKETA Jak informovaly Novinky.cz, německá kancléřka Angela Merkelová řekla ve středu, že velká větš…