ANO chce poslancům zkrátit dobu na řečnění. Kalousek začal řádit, vyděsila se i koalice

25. 2. 2014 21:56

Poslanci hnutí ANO prosazují omezení doby, kterou by jednotliví poslanci mohli hovořit u řečnického pultíku - a to na dvacet minut, resp. dvakrát deset minut. O přednostní právo k vystoupení by mohli přijít např. předsedové poslaneckých klubů. Žádný z těchto nápadů se nelíbí Miroslavu Kalouskovi, předsedovi klubu TOP 09 a Starostů a nezávislých. Nad návrhem ANO však kroutí hlavou i koaliční partneři. Informuje o tom deník Právo.

ANO chce poslancům zkrátit dobu na řečnění. Kalousek začal řádit, vyděsila se i koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

„K tomu mohu mít pouze jedinou větu. Jakékoli omezení demokratické diskuse je zcela typické pro ANO a zcela nepřijatelné pro TOP 09,“ řekl šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek k úvahám uskupení ANO Andreje Babiše ke snahám omezit politickou diskusi na půdě sněmovny. Jednoznačně proti nápadu se staví i ODS a dokonce i KSČM. Předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik tvrdí, že sněmovna je polem pro politickou diskusi a KSČM nepodpoří její omezování.

Zastánci návrhu oponují, že chtějí přestat řečnit a začít pracovat. „Oni se bojí sáhnout do těch zaběhlých struktur. Vidíme to, jak se chovají při vyjednávání ve výborech,“ brání nápad časově omezit vystupování poslanců na dvakrát deset minut místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová. Brání se tak nejen kritice Miroslava Kalouska, ale také odmítavým reakcím z řad ČSSD a KDU-ČSL, tedy koaličních partnerů. Omezení promluv u pultíku by se podle ANO nemělo týkat členů vlády a navrhovatele i zpravodaje zákona. Ostatní už by nemohli mluvit neomezeně dlouho.

Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák připomněl, že pravidla jednání sněmovny se vyvíjela a mají svůj smysl. ANO by prý mělo se svými návrhy posečkat a s chodem sněmovny se důkladněji obeznámit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…