ANO dostalo od dohledového úřadu pokutu 31 tisíc za Babišovu knihu

23.11.2017 12:58 | Zprávy
autor: mp

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 31 000 korun za knihu předsedy Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. ČTK to potvrdil mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský. O pokutě pro politický subjekt za porušení pravidel volební kampaně dnes informoval předseda úřadu Vojtěch Weis, konkrétní subjekt neuvedl. Části výtisku chyběly informace o zadavateli a zpracovateli.

ANO dostalo od dohledového úřadu pokutu 31 tisíc za Babišovu knihu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Úřad udělil za porušení pravidel kampaně i druhou pokutu 27 000 korun nekandidujícímu spolku, který se do kampaně zapojil bez předchozí registrace na zvláštním registru úřadu. Pokuta je pravděpodobně udělena v souvislosti s propagací filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron, které jsou kritické vůči Babišovi a na kterých se podílel šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Autoři filmu a knihy založili k usnadnění organizace propagačního turné spolek Svoboda projevu. Úřad v tom však spatřoval zapojení do předvolební kampaně. Patočka ČTK napsal, že zatím o ničem neví.

Proti rozhodnutí lze podat jen správní žalobu k soudu. Oba subjekty musejí zaplatit i 1000 korun náklady řízení. „Předseda kandidujícího subjektu propagoval a rozdával volební materiál, jehož první verze neobsahovala povinné údaje,“ komentoval Weis v tiskové zprávě pokutu pro politickou stranu. Pokuta mohla být až 100 000 korun. Výše sankce vzala v potaz nápravu ihned po zjištění obviněného, že úřad považuje materiál za součást volební kampaně. Vořechovský ČTK řekl, že pochybení se týkalo prvních 30 000 výtisků knihy z celkových 300 000.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…