ANO může v Ústeckém kraji skončit v opozici. Druzí komunisté jednají i jinde

13.10.2016 20:55

Komunisté budou v Ústeckém kraji dál vyjednávat o dvou možnostech koalice – s vítězným ANO a také s ČSSD a koalicí SPD-SPO. Po jednání krajského výboru komunistické strany to ČTK řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Dvojkoalici s KSČM považuje za prioritu ANO, měla by v zastupitelstvu 33 z 55 křesel. Trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO by dala dohromady těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

ANO může v Ústeckém kraji skončit v opozici. Druzí komunisté jednají i jinde
Foto: ČT
Popisek: Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

Krajský výbor KSČM ani jednu z možností nevyloučil. „Nevylučujeme žádnou možnost. Musím objektivně říct, že jednání, která jsme měli s vyjednávacím týmem ANO, byla velmi seriózní. Tam nemáme důvod, abychom si zavírali někde dveře. Chceme ale ještě znát názory nejen sociální demokracie, ale i názory koalice zemanovci – okamurovci a pak musí přijít moment, kdy musí krajský výbor udělat nějaké rozhodnutí,“ řekl ČTK Bubeníček. KSČM se se všemi stranami chce sejít na začátku příštího týdne.

Část KSČM podle Bubeníčka zarazilo středeční vyjádření vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, který řekl, že ANO by mělo přenechat post hejtmana Bubeníčkovi. Zároveň ale naznačil, že by komunisté téměř o ničem nerozhodovali. „To je nabídka, která je spojena s poměrem míst v radě, a tam máme mít dominantní pozici. Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat. Křesla v radě jsou důležitější než hejtman a pan Bubeníček, nevím, že by měl nějaký skandál, že by něco ukradl,“ dodal Babiš. Podle Bubeníčka bylo vyjádření nešťastné. „Myslím, že takhle naostro se to v politice neříká, i to bylo pro některé členy krajského výboru (důvodem), abychom dál jednali o obou variantách,“ doplnil Bubeníček.

ANO označilo dvojkoalici s KSČM opakovaně za prioritu. Třetí ČSSD pak ústy svého lídra Jaroslava Foldyny oznámila, že se nebude podílet na žádné případné koalici, pokud v ní nebudou komunisté. S těmi sociální demokracie v uplynulých čtyřech letech vládla.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Případná dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů by ale mohla mít i případná trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…