ANO už s ČSSD v Ostravě nemluví, Teplice možná nepovede Kubera

16.10.2014 20:10

Vítězné hnutí ANO v Ostravě už o povolební koalici na magistrátu s dříve nejsilnější ČSSD nemluví a rozhovory směřuje ke vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka veřejně přemítá o tom, že ve městech, kde sociální demokracie nevyhrála komunální volby a dostala se do opozice, by mohla strana změnit lídry. V Teplicích budou mít možná po 20 letech jiného primátora než Jaroslava Kuberu z ODS, druhá Volba pro Teplice se tam pokouší vyjednat koalici, která by vítěznou ODS poslala do opozice.

ANO už s ČSSD v Ostravě nemluví, Teplice možná nepovede Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Kromě těchto zpráv přicházely v další den povolebního vyjednávání také informace o již dohodnutých koalicích, dnes se týkaly menších měst. Třeba ve středočeském Benešově bude i v dalších čtyřech letech vládnout Volba pro město dosavadního starosty Jaroslava Hlavničky. Koaliční smlouvu uzavře s ODS, TOP 09 a STAN. V dalším středočeském městě, historické Kutné Hoře se radnice změní. Kutnohorská změna, která tam v komunálních volbách skončila druhá, se dohodla na koalici s ANO a ČSSD. Šance pro Kutnou Horu dosavadního starosty Ivo Šance, která volby s těsným náskokem vyhrála, tak už ve vedení města nebude.

Kubera jako persona non grata

Také jihomoravské Boskovice čekají změny radniční koalice. Nově ji povede po dlouhých letech v opozici ČSSD. Volby znamenaly zásadní propad pro ODS. Její lídr, někdejší starosta a bývalý poslanec František Sivera, nebyl ani zvolen do zastupitelstva. V koalici zůstává z minulosti jen KDU-ČSL, která bude spolupracovat s ČSSD, ANO a nestraníkem Vladimírem Farským, jenž kandidoval za KSČM.

V Přerově se na koalici už ve středu večer dohodli zástupci hnutí ANO se Společně pro Přerov, sdružením Za prosperitu Přerova a jeho místních částí a s Nezávislými.

Zcela v režii místních hnutí bude radnice ve východočeském Letohradu. Na koalici se tam dohodli vítězné Sdružení pro Letohradsko, Nezávislí pro Letohradsko a Zelená pro Letohrad. Radnici v Ústí nad Orlicí povede další čtyři roky koalice složená ze sdružení Oušťáci, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Smlouvu by měla podepsat v pondělí. V Nové Pace na Jičínsku bude vládnout vítězné sdružení Sportovci pro Novou Paku v koalici s Volbou pro město a ODS. Podporu jim dá i KSČM.

Radnici v Havlíčkově Brodě na Vysočině povede v příštích čtyřech letech koalice ODS, ČSSD, lidovců, TOP 09 a dalších dvou sdružení.

Pokud jde o výše zmíněné Teplice, volby tam sice vyhrála ODS s Kuberou v roli lídra, jenže některé další strany, které mají díky úspěchu ve volbách do koalice co mluvit, už Kuberu primátorem nechtějí. Druhá Volba pro Teplice jedná o koalici, v níž by ODS nebyla. Teplický lídr ANO Jaroslav Bžoch nevyloučil ani podporu možné koalice čtyř parlamentních stran, tedy ODS, ČSSD, ANO a TOP 09. Spolupráci ale podmiňuje tím, že by v čele města už dál nebyl Kubera. Klíčovou roli bude hrát v severočeských Teplicích sociální demokracie a její tři mandáty. Strana zatím přednostně vyjednává s vítězem voleb, tedy ODS. „Udělali jsme si průniky programů. Teď řešíme, co jsou ochotni nám nabídnout, abychom byli schopni splnit naše základní programové cíle," řekla ČTK lídryně ČSSD Dagmar Waicová. Sám Kubera nechce nic komentovat a říká: „Jednání probíhají."

Průvan v ČSSD

V Praze ani v Brně dnes viditelný posun v koaličních jednáních nenastal, ve třetím největším městě, Ostravě, to dál vypadá, že sociální demokracie, která tam skončila ve volbách druhá, vůbec nebude v koalici. ČSSD v Ostravě oproti minulým volbám zaznamenala zhruba padesátiprocentní propad, před volbami se ve zlém rozešla s dosavadním primátorem Petrem Kajnarem, jehož vyloučila. Lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura uvedl, že ČSSD členy hnutí nepřesvědčila o tom, že se očictila od „osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě". Dodal, že pro ANO tím přestává být důvěryhodná. Lídr ČSSD Lumír Palyza ale naznačil, že pro sociální demokraty tímto koaliční vyjednávání nekončí.

Předseda ČSSD Sobotka ČTK řekl, že uvažuje o změně lídrů ve městech, kde ČSSD nevyhrála komunální volby a dostala se do opozice. Po letech ČSSD hrozí, že se nebude podílet na vedení nejen v Ostravě, ale ani v Brně. Sobotka míní, že volební výsledky ve velkých městech, kde nejčastěji zvítězilo ANO, jsou budíčkem pro klasické politické strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…