ANO v Karlovarském kraji má prvního partnera, piráty. Na koalici to zatím nestačí

13. 10. 2016 11:40

Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby v Karlovarském kraji, má prvního oficiálního partnera. Spolupráci dnes ČTK potvrdila Česká pirátská strana. Podle lídra kandidátky pirátů Josefa Janů je pro tuto stranu spolupráce s ANO lepší cesta než s ČSSD, která také samostatně vyjednává o možné koalici. Janů to dnes řekl ČTK.

ANO v Karlovarském kraji má prvního partnera, piráty. Na koalici to zatím nestačí
Foto: Karlovarský kraj
Popisek: Karlovarský kraj, logo.

„Podle nás je to lepší cesta, která kraji více prospěje. Jsme přesvědčeni, že ČSSD měla tu šanci hrozně dlouho, 16 let. V tuto chvíli je nám nabídka od ANO daleko bližší, než je schopna udělat ČSSD,“ řekl ČTK Janů.

Koalice s piráty nestačí

Po pěti dnech od voleb se tak jednání v kraji aspoň trochu posunula. ANO s 13 mandáty může počítat s dalšími třemi hlasy pirátů, což ale k většinové koalici v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu zdaleka nestačí. Piráti ve volbách získali ze stran, které se do zastupitelstva dostaly, nejnižší voličskou podporu. Pro vznik většinové koalice potřebuje ANO získat ještě nejméně dalších sedm zastupitelů.

„Jednání stále probíhají. My už jsme na začátku řekli, že budeme jednat se všemi stranami. Teď se uvidí, jaké piráti vznesou požadavky a podle toho se rozhodneme, s kým jednat dále,“ řekl ČTK krajský předseda ANO Martin Hurajčík. Ale ani spolupráce s piráty podle něj neznamená ukončení jednání s jinými stranami, včetně ČSSD. Záležet podle něj bude na tom, jaké odborníky strany nabídnou.

V úvahu připadají všechny varianty

Podle lídra pirátů by dalšími partnery v případné koalici mohly být hlavně STAN (5 mandátů) a HNHRM (3 mandáty), případně ODS (4 mandáty). Hnutí STAN s pěti mandáty se ale zatím nerozhodlo. Podle lídra kandidátky STAN, primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (KOA), v úvahu zatím připadají všechny varianty, spolupráce s ANO, s ČSSD i vytvoření široké koalice, řekl dnes ČTK. Rozhodnout se má STAN v pondělí večer.

Souběžně s ANO jedná o koalici i ČSSD. Podle krajského předsedy ČSSD Petra Navrátila oznámená spolupráce ANO a pirátů neznamená konec jednání. „Do prvního zastupitelstva je ještě daleko. Pokud si piráti vyslechli nějakou nabídku a říkají, že v tuto chvíli je pro ně zajímavá, nemáme s tím problém,“ řekl Navrátil ČTK.

Neznamená to podle něj uzavření cesty k jiné variantě koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec si pozval profesorku Dvořákovou. Ta se děsila nad bezpečnostním rizikem SPD a strašila Hitlerem

14:03 Moravec si pozval profesorku Dvořákovou. Ta se děsila nad bezpečnostním rizikem SPD a strašila Hitlerem

Ve studiu Václava Moravce v Žižkovské věži v Praze se v neděli v poledne sešli místopředseda Poslane…