Absurdní divadlo publicisty Simkaniče: Pane prezidente, byly obsazeny Slušovice! Cože? Čuba v ohrožení

12.12.2015 20:04

Prezident Miloš Zeman je teprve zhruba uprostřed svého mandátu a už se o něm píšou divadelní hry. Po vzoru Václava Havla, který patří mezi nejznámější představitele tohoto divadelního žánru, sepsal publicista Ján Simkanič absurdní drama, jež nese název „Hradní pumpa“.

Absurdní divadlo publicisty Simkaniče: Pane prezidente, byly obsazeny Slušovice! Cože? Čuba v ohrožení
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Kulisy divadelní hry z pera publicisty Jána Simkaniče tvoří Pražský hrad. Sem za prezidentem Zemanem přichází vojenský posel, který nemá pro našeho nejvyššího ústavního činitele dobré zprávy. Hlásí, že byly obsazeny Slušovice, v nichž v dobách komunistických úřadoval jako předseda JZD nynější senátor František Čuba. „Prý se jedná o turisty na dovolené. Nemají žádné označení. Jde o hromadný zájezd obrněných transportérů,“ vsouvá publicista poslovi do úst se zřejmou narážkou na angažmá Rusů na Ukrajině.

Následuje značně uvolněná a konzumací alkoholu opředená debata mezi prezidentem, jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem, kancléřem Vratislavem Mynářem a prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým. V dialozích publicista reflektuje kupříkladu zájezd z Osvětiman na demonstraci na podporu prezidenta Zemana, po níž osazenstvu zařídil kancléř Mynář prohlídku hradních prostor, vyvěšení rudých trenek nad Hradem namísto prezidentské standardy či napojení Martina Nejedlého na Rusy skrze společnost Lukoil.

Posel od svých nadřízených dostává informace, které upřesňují, že „okupováno“ je Brno a že nejde o turisty, nýbrž o vojáky s tanky. „Takže ochrana venkova proti pražské kavárně!“ zajásá prezident. „Zákopy mezi elitou národa a společností konečně přijdou vhod,“ dodává jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr vnitra Milan Chovanec, který je na Hradě rovněž přítomen, navrhuje zavolat na scénu zpěváka Daniela Landu, jenž oznámil, že má spojky v Afghánistánu a na své straně elfy. „Duka by ho mohl vysvětit do boje. A posvětit vodu v té kašně,“ kvituje ministrův návrh prezident.

Jak posléze vyjde najevo, v kašně není voda, nýbrž nafta, která se čerpá s pomocí pumpy. Nejedlý objasňuje, že slouží k zásobování turistů, kteří si vyrazí na Hrad prohlédnout korunovační klenoty. „Ale z Osvětiman přijedou až na Vítězného února!“ namítá kancléř Mynář. „Vítězný únor, soudruzi! Zajistím financování převratu! Moc do rukou pracujícího lidu! Smrt imperialistům!“ přidává se komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, který na sebe upoutal pozornost návštěvou švýcarské banky.

Absurdní drama nabývá otáčky absurdnosti, aby před tím, než spadne opona, ministr financí Andrej Babiš zadeklamoval: Už je líp! A hradní protokolář Jindřich Forejt zapěl: Píp!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …