Adamová: Válková by měla skončit jako zmocněnkyně a nekandidovat

10.01.2020 11:54

Poslankyně Helena Válková (ANO) by měla po zveřejnění tvrzení, že na přelomu 70. a 80. let hájila zákony namířené proti disidentům, skončit jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva a dál neusilovat o pozici ombudsmanky. Novinářům to dnes řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pokud Válková kroky tímto směrem sama v dohledném čase neučiní, záležitost by měla probrat Poslanecká sněmovna, dodala Adamová.

Adamová: Válková by měla skončit jako zmocněnkyně a nekandidovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Server Info.cz ve čtvrtek zveřejnil články, v nichž Válková popisuje nutnost „resocializace“ odpůrců režimu. U jednoho z článků je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Válková ve čtvrtek uvedla, že se proti textu bude bránit soudní cestou. Tvrzení, že se podílela na šikaně disidentů, označila za absolutní a urážlivou lež.

Adamová řekla, že Válková zvolila obranu „jako z příručky hnutí ANO“. „Je to kampaň, nevěděla jsem, neměla jsem tušení,“ popsala tuto strategii šéfka TOP 09. Podle Adamové nemůže být osoba, která se podílela na šikanování disidentů, vládní zmocněnkyní pro lidská práva a aspirovat na veřejnou ochránkyni práv. „Je to dost zásadní věc, aby odstoupila z volby i současné pozice,“ dodala Adamová.

Na ombudsmanku navrhl Sněmovně v prosinci Válkovou prezident Miloš Zeman. Podle Adamové by měla Válková sama vyvodit závěry ze zveřejněných informací. „Pokud tak neučiní, minimálně to má začít projednávat Sněmovna na příští schůzi,“ uvedla. První řádná schůze Sněmovny v roce 2020 by měla začít 21. ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…