Advokát Sokol potvrzuje: Rath má naději

8. 6. 2012 7:52

Tomáš Sokol v kauze skupiny kolem Davida Ratha zastupuje hned dva obviněné - Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Uvažuje, že se pokusí zpochybnit veškerá rozhodnutí, která ve věci učinily orgány v Ústí nad Labem, nechce však prosazovat odvolání současného státního zástupce pro podjatost. V tom případě by se podle něj už mohla namítat podjatost skoro u každého.

Advokát Sokol potvrzuje: Rath má naději
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu

V rozhovoru pro Týden.cz Sokol připustil, že bude usilovat o revizi všech procesních rozhodnutí, které učinily před předáním kauzy do středních Čech orgány v Ústí nad Labem. „Může být zpochybněna zákonnost těchto rozhodnutí. Jde o rozhodnutí nařizující odposlechy, prostorové odposlechy, pak soudní rozhodnutí o vzetí do vazby a také rozhodnutí státního zastupitelství o zajištění majetku,“ vypočítává právník. Podle něj se jedná o významné zásahy do práv, které musí stát na nějakém formálním základě, a to se nestalo, neboť o nich rozhodly místně nepříslušné orgány.  

Podobný názor již pro ParlamentníListy.cz vyjádřili i další právníci. Například advokátka Klára Samková, nebo bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Koudelka. Ten přirovnal rozhodnutí místně nepříslušných ústeckých orgánů k "jedovatému plodu".

V případě se spekulovalo i o možné podjatosti nově jmenovaného státního zástupce Petra Jiráta. Jeho bratr prý jako právník zastupuje jednu ze společností, která se objevuje ve spise. Sokol to však s jeho podjatostí nevidí tak horké. „Podjatost to sama o sobě určitě není. Samozřejmě v této kauze to šťastné není, protože mu to bude kdekdo předhazovat.“

Podle právníka není třeba, aby kauzu přebíral jiný státní zástupce. Otevřela by se tím prý Pandořina skřínka, kdy by se u každého hledala podjatost. „Pokud se to udělá jednou, tak se toho budou všichni v ostatních kauzách dovolávat. Může se jednat o bratrance, kamaráda... Domnívám se, že je to paranoidní.“

Obecně prý státnímu zástupci Jirátovi věří. „Nemám důvod si myslet, že je neseriózní,“ říká pro Týden.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …