Advokát Sokol se jedovatě a obsáhle vysmál Okamurovi

11.03.2014 12:19

Advokát Tomáš Sokol se na webu Česká justice krutě vysmál navrhovatelům novely exekučního řádu, zejména poslancům hnutí Úsvit. Sokol přiznal, že si myslel, že za léta strávená s produkcí českých zákonodárců jej už nic nepřekvapí. Návrh, pod kterým je podepsán mimo jiné Tomio Okamura, je však prý hodně silným zážitkem.

Advokát Sokol se jedovatě a obsáhle vysmál Okamurovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Anketa

Který státník zatím během ukrajinské krize obstál nejlépe?

0%
96%
hlasovalo: 17683 lidí

„Představuji si to takhle. Kdosi, kdo sám nebyl zrovna světlem inteligence, prozradil tlupě pana Okamury, že u nás dochází k přeprodávání pohledávek, a to tak, že ve velkém,“ odhaduje advokát zrod novely. Okamurovi poslanci tuto činnost nazvali kupčením a rozhodli se tomu zatnout tipec. Samotný nápad na přistřižení křídel exekutorům podle něj není neobvyklý, ale řešení dle Tomio Okamury má podle něj neodolatelný asijský, konkrétně severokorejský esprit.

Podle nápadu navrhovatelů by k vedení exekuce měl být příslušný exekutor v příslušném kraji. A mezi nimi by se k zajištění anonymity a nestrannosti „exekuční návrhy rozvrhovaly rovnoměrně“. „Představa, že v Poslanecké sněmovně sedí lidé, kteří si vážně myslí, že v právu se prostě něco stane, něco se rozdělí, není moc příjemná,“ poznamenává právník.

Celý článek Tomáše Sokola ZDE.

Navíc podle něj tvůrci novely suverénně zapomněli, že nyní exekuce začíná doručením návrhu oprávněného exekutorovi. Podle novely oprávněný exekutorovi nic nedoručuje, a že by tedy měli vymyslet nový způsob zahájení řízení, je nenapadlo. Novela tedy zreformovala exekuci tak důkladně, že vůbec nemůže začít.

Fascinující je podle něj rovněž lehkost, se kterou se tvůrci novely vypořádali s klíčovou otázkou rozvrhu exekucí v rámci jednotlivých krajů. „Podmínky rozvrhu stanoví Exekutorská komora vnitřním předpisem,“ konstatuje jednoduše. Více o klíčovém bodě celé novely vysvětlovat netřeba.

Unikem návrhu je prý i to, že zásadní definice pojmů se neobjevují v textu zákona, ale v důvodové zprávě, která má sloužit pouze k objasnění záměrů zákonodárce. Kromě toho prý advokát v návrhu objevil „asi tisíc“ dalších nedostatků. Například novela vůbec nepovažuje za nutné opravit řadu paragrafů exekučního řádu, které jsou s novelizovanými ustanoveními v přímém rozporu.

Sama důvodová zpráva, která je v tomto případě nezbytnou četbou, se rovněž hemží perlami. Například se můžeme dočíst, že „rovnoměrný rozvrh na území působnosti krajského soudu zvýší efektivitu vymáhání“, cituje nevěřícně. Taková pitomost podle něj má i sběratelskou hodnotu. Kromě toho prý „páni legislativní zlepšováci“ v životě evidentně neviděli § 59 exekučního řádu, který vypočítává způsoby exekuce, na které výše uvedená tvrzení vůbec nelze vztáhnout.

Jako začínající právník prý Sokol od zkušených kolegů slýchával, že i ten nejblbější návrh může najít ještě blbějšího soudce, který bude ochoten jej schválit.  Tomio Okamura a další poslanci podle něj zjevně uvažují podobně. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …